Scumpiri-record la energie: România, printre cele mai afectate țări din UE
România, printre țările cu cele...
Titlurile OMV Petrom au generat tranzacţii de 7,97 milioane de lei, cele ale Băncii Transilvania - 5,13 milioane de lei iar BRD - 2,48 milioane de lei.
Cele mai mari creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de Mecanica Ceahlău, de 7,75%, Transelectrica, de 4,19%, şi Condmag, de 3,45%.
Pe de altă parte, cele mai severe deprecieri au fost consemnate de acţiunile Armătura, care au pierdut 14,91% din valoare, Electroputere - minus 10,53% şi Electroaparataj - minus 4,29%.
Bursa de la Bucureşti a închis în creştere şedinţa de marţi iar indicele de referinţă BET, care arată evoluţia celor mai lichide 15 acţiuni, a înregistrat un avans de 0,69%.
Indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat o apreciere de 0,63%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, a înregistrat un avans similar. Indicele BET-FI al SIF-urilor înregistra, la închidere, o apreciere de 0,99%.
Indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a crescut cu 0,70%, în timp ce indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis pe plus cu 0,54%.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România, printre țările cu cele...
Romgaz a reziliat contractul cu...
Firmele care operează prin...
Ghid ANAF pentru veniturile...
Argintul atinge un nou record...
Panică în piața cripto:...
Guvernul modifică regulile...
Vodafone aduce Samsung în...
Compania Star Assembly, filială...
Ministerul Finanțelor a atras...
Blocajul guvernamental din SUA...
Greșeala pe care o fac mulți...
Leul a început săptămâna în...
ANAF a modificat formularul...
Semnal de alarmă privind o tentativă de fraudă în numele ANAF.
Prețul energiei în România urcă...
Programul Rabla Clasic, epuizat...
De la 1 iulie 2026, camioanele...
Visa a blocat tentative de...
Prețul petrolului își revine...