Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de AGERPRES, capitalizarea bursieră a ajuns la 275,57 miliarde de lei, în perioada 6 - 10 noiembrie 2023, în scădere de la 277,14 miliarde de lei, în perioada în perioada 30 octombrie - 3 noiembrie 2023.
Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 188,49 milioane de lei, în scădere faţă de cele 220,702 milioane de lei generate în săptămâna anterioară.
Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost marţi, 7 noiembrie, când s-a înregistrat un rulaj de 52,33 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, vineri, 10 noiembrie, cu o valoare a tranzacţiilor de 27,03 milioane de lei.
Indicele principal al Bursei de Valori Bucureşti - BET - a închis săptămâna la 14.532,12 puncte.
Acţiunile Hidroelectrica au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de 42,34 milioane de lei, în timp ce preţul a consemnat o creştere cu 0,85%.
În top trei tranzacţii ale săptămânii se mai află titlurile Fondului Proprietatea, cu 22,54 milioane de lei (+1,31%) şi cele ale Băncii Transilvania, cu tranzacţii de 20,73 milioane de lei (-0,98%).
Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră (+36,11%), Şantierul Naval Orşova (+16,11%) şi Compa SA (+13,78%).
La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile Societatea de Construcţii Napoca, cu un declin de 11,50%, urmate de cele ale Bermas (-9,46%) şi ale Bursei de Valori Bucureşti (-7,18%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...