BVB: Tranzacţii cu acţiuni Hidroelectrica în valoare de peste 338 milioane de lei, în şedinţa de marţi

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Acţiunile Hidroelectrica continuă să fie cele mai tranzacţionate pe Bursa de la Bucureşti, generând schimburi în valoare de peste 338,6 milioane de lei, în şedinţa de marţi.

BVB a închis în creştere pe majoritatea indicilor, iar valoarea totală a tranzacţiilor s-a situat la 416,6 milioane de lei (84,3 milioane de euro).

Indicele principal BET s-a apreciat cu 0,58%, până la 13.156,96 puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la Bursă, a consemnat o creştere cu 0,55%.

În acelaşi timp, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a urcat cu 0,55%, iar indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în creştere cu 0,03%.

Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis şedinţa pe plus cu 0,55%, în timp ce BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, s-a apreciat cu 0,95%.

Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, a închis în scădere cu 0,08%.

Pe Piaţa Reglementată, după Hidroelectrica, un rulaj important au generat acţiunile Băncii Transilvania, cu 23,1 milioane de lei, şi cele ale Fondului Proprietatea, cu 9,2 milioane de lei.

Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Prefab (+7,45%), TTS (+5,1%) şi Turism Felix (+4,14%).

Pe de altă parte, cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Socep (-14,36%), Comelf (-6,67%) şi Promateris (-4,67%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Birou. Foto: Freepik.com

Prăpastie salarială: 12.931 lei în IT vs 3.403 lei în HoReCa

IT-ul rămâne lider la salarii: peste 12.900 lei net, de...

Bani
e-Factura
Bursa de Valori București
Foto: Pexels.com
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

China a suspendat importurile de energie electrică din Rusia

China a suspendat importurile de energie electrică din...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Foto: pexels.com
Hacker. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Freepik.com
Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Banca Națională a României
Foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Șofer / sursa: Freepik.com
Agricultura. Foto: Freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr
Semnare contract

Demers pentru modificarea sistemului drepturilor de autor

IMM România susţine introducerea unui colector unic, a...

Dosar ANAF. foto: Freepik.com
Bani. Foto: Freepik.com
Fermierii vor fi mai protejați / Foto: Freepik

pixel