Căile ferate germane, în impas. Au nevoie de mulți bani!

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Operatorul feroviar Deutsche Bahn va avea nevoie de încă 7,3 miliarde de euro (8,3 miliarde de dolari) în următorii ani pentru a menţine şi a-şi îmbunătăţi reţeaua. Compania germană estimează că va trebui să ceară Guvernului să facă această investiţie suplimentară disponibilă până în 2023 pentru a păstra funcţională reţeaua de 33.000 de kilometri de cale ferată.

Un purtător de cuvânt al Deutsche Bahn nu a dorit să comenteze informaţia. Deja Executivul a alocat aproape 28 de miliarde de euro pentru investiţii în reţea în perioada 2019 - 2023.

Banii vor fi necesari în special după 2020, "pentru a moderniza reţeaua de cale ferată", se arată în document. Aceste investiţii sunt esenţiale pentru a reduce întârzierile şi anulările trenurilor, care afectează încrederea clienţilor.

Operatorul feroviar a raportat anul trecut o uşoară creştere a numărului de trenuri care nu au ajuns la timp la destinaţie.

Deutsche Bahn, unul din cei mai mari angajatori din Germani, trebuie să angajeze 19.000 de muncitori în acest an pentru a-i înlocui pe cei din generaţia baby boomers care ies la pensie. Aceasta după ce în ultimii cinci ani a angajat peste 60.000 de noi muncitori. Iar acest program de recrutări nu se va opri în viitorul apropiat având în vedere că 44% din angajaţii companiei de căi ferate germane au o vârstă de peste 50 de ani iar 28% au peste 55 de ani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla

pixel