Calea ferată dintre Budapesta şi Belgrad se modernizează. S-a semnat contractul

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Lucrările vor dura cinci ani
Lucrările vor dura cinci ani
Contractul pentru planificarea şi implementarea modernizării secţiunii din Ungaria a liniei de tren Budapesta-Belgrad a fost semnat, a informat o companie implicată în acest contract.

Firma Opus Global a informat într-un comunicat de presă difuzat miercuri că a fost semnat un contract între consorţiul CRE, format din compania chineză China Tiejiuju Engineering and Construction Ltd. şi China Railway Electrification Engineering Group (Hungary) Ltd., şi RM International Ltd., fiecare cu o participaţie de 50%.

Opus are o participaţie de 51% la RM International şi mizează pe venituri de 295 miliarde forinţi (919 milioane euro) de pe urma acestui proiect.

Ministerul de Finanţe din Ungaria a depus deja o cerere pentru un împrumut pentru acest tronson de cale ferată la banca chineză Eximbank în numele Guvernului ungar. Contractul pentru implementarea proiectului ar putea intra în vigoare în momentul în care va fi adoptat acordul de creditare cu banca chineză Eximbank, cel mai probabil în trimestrul al treilea al acestui an. Lucrările de construcţie vor începe după semnarea acordului de finanţare, a mai informat Opus, adăugând că lucrările vor fi finalizate în decurs de cinci ani.

Citește și Bulgaria și Turcia vor avea linie ferată de mare viteză

Statul ungar finanţează 85% din valoarea investiţiei utilizând un credit chinez iar restul de 15% din resurse proprii, a precizat săptămâna trecută ministrul ungar de Finanţe, Mihaly Varga. Autorităţile de la Budapesta au decis să simplifice procedurile astfel încât să poată fi urgentată obţinerea aprobărilor necesare.

După ce va fi finalizată modernizarea, durata unei călătorii cu trenul între Budapesta şi Belgrad va fi redusă de la opt ore până la trei ore şi jumătate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump vorbește la telefon
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com
inchirieri - FOTO: Freepik@mrkaka1102
Rubin / Foto: Gemfields
Ce este portofelul european de identitate digitală. Când intră în vigoare şi cum se foloseşte
firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Bursa de Valori București
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
București / Foto: Oana Pavelescu

pixel