Capturarea de lăcuste îți aduce bani în buzunar! Țara care duce o luptă cu aceste insecte

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Capturarea de lăcuste îți aduce bani în buzunar! Țara care duce o luptă cu aceste insecte
Capturarea de lăcuste îți aduce bani în buzunar! Țara care duce o luptă cu aceste insecte
Nepalul a anunţat că va oferi recompense în bani pentru capturarea de lăcuste în momentul în care ţara duce o luptă împotriva acestor insecte care au făcut ravagii în Asia de Sud, relatează dpa.

Mahadev Prasad Paudel, un purtător de cuvânt al Departamentului de Agricultură, a declarat că unele guverne provinciale şi locale afectate au anunţat recompense în bani între 20 şi 100 de rupii (16,5-82,5 cenţi americani) pentru prinderea a 1 kilogram de lăcuste, în funcţie de severitatea invaziei.

"Speranţa noastră este că astfel de scheme ar încuraja fermierii să salveze ferme", a declarat marţi Paudel, adăugând că guvernul ia şi alte măsuri precum utilizarea de pesticide pe culturi.

Producătorii de lapte se confuntă cu o CRIZĂ EXISTENȚIALĂ

Mass-media locale au raportat că recompensele au atras în special copii şi oameni cu venituri mici. Lăcustele sunt folosite în special ca hrană pentru puii de găină.

Duminică, ministrul agriculturii Ghanashyam Bhusal a declarat că guvernul ia în considerare utilizarea melodiilor heavy metal pentru a respinge invazia de lăcuste care a intrat în regiunea sudică a ţării prin India începând de săptămâna trecută.

De asemenea, utilizarea muzicii pentru a salva de lăcuste fermele a câştigat popularitate în rândul fermierilor din Uttar Pradesh, un stat din India învecinat cu Nepalul, potrivit NDTV.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Titluri de stat Fidelis
Bursă / Foto: Freepik

Bursa de Valori Bucureşti a închis săptămâna pe roşu

BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...

Wizz Air
Baterii / Foto: Freepik
ANAF
Schimb valutar / Foto: Pexels
Carne de pui. Foto: Freepik.com
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
Hidroelectrica
La benzinărie
Ionuț Moșteanu
Marian Vanghelie

Marian Vanghelie, executat silit de ANAF

ANAF a declanșat procedura de executare silită împotriva...

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR
Lingouri de aur

Azi se hotărăște soarta pensiilor magistraților

Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...

Rezervoare de petrol

China a ieșit la cumpărături și barilul respiră din nou

Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Cyril Ramaphosa și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Cloudflare / Foto: DCBusiness
TVA / Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Șofer / sursa: Freepik.com
AI. Foto: Freepik.com
Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Foto: Pexels.com

pixel