Cariera în impas? Două răspunsuri salvatoare. Sfatul unui cunoscător

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Sfaturi de la Richard Branson
Sfaturi de la Richard Branson
Fondatorul Virgin Group, Richard Branson, sare în ajutorul celor care au ajuns într-un impas în privința carierei și nu știu ce să facă mai departe. Rețeta lui constă din două întrebări, aparent banale. Răspunsurile trebuie să fie însă sincere și detaliate.

1. Ce iubesc?

Branson propune întocmirea unei list cu tot ceea ce vă atrage și interesează. Pot fi chestiuni normale sau, dimpotrivă, stranii. Nu este neapărat nevoie ca hobby-urile să fie legate de activitatea de antreprenoriat. Dar orice idee poate fi transformată în business, spune miliardarul american.

Interesele personale reprezintă o puternică sursă de inspirație pentru dezvoltarea carierei. Bill Gates, fondatorul gigantului Microsoft și al doilea cel mai bogat om al planetei a povestit, spre exemplu, ce ușor poți deveni un profesionist de nivel mondial în domeniul care v-a atras atenția în ultimele clase de școală.

2. Ce nu îmi place?

Altă sursă de idei pentru afaceri o constituie, în opinia lui Branson, enervarea. Mulți se confruntă cu astfel de situații, când cineva sau ceva deranjează la culme. Rezolvarea unei astfel de probleme oferă conceptul unui start-up.

Citește și Cum ajungi bogat. Sfaturile unui renumit om de afaceri

Ce se întâmplă după ce ați răspuns la aceste două întrebări? ”Gândiți-vă cum aceste două răspunsuri pot face lumea mai bună. Este timpul să verificați răspunsurile în practică”, spune Richard Branson.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Declarația unică - Foto ilustrativ
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

La benzinărie / FOTO: Freepik
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a deschis pe verde şedinţa de tranzacţionare de vineri

Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...

ROBOR scade, o veste bună

BNR, veste bună pentru românii care au credite bancare

Indicele ROBOR la trei luni a coborât joi la 6,65% pe an.

Freepik.com
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF)
Hidroelectrica
ANAF. Freepik.com

pixel