Caronavirus. Sandoz anunță înghețarea prețurilor la unele medicamente

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Sandoz păstrează stabile prețurile unor medicamente care pot fi utile în tratatea celor bolnavi cu noul coronavirus
Sandoz păstrează stabile prețurile unor medicamente care pot fi utile în tratatea celor bolnavi cu noul coronavirus
Sandoz, subsidiara grupului farmaceutic elveţian Novartis, a anunţat miercuri că va păstra stabile preţurile la un coş de medicamente care ar putea ajuta la tratarea pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus COVID-19, răspunzând astfel recentelor temeri privind potenţiala lipsă de medicamente şi majorarea preţurilor, din cauza epidemiei de coronavirus, transmite Reuters.

"Cu efect imediat, şi în pofida actualelor incertitudini referitoare la modul în care va evolua situaţia aprovizionării, Sandoz s-a angajat, ca răspuns iniţial, să păstreze preţurile stabile pentru anumite medicamente esenţiale pe care le comercializează, care ar putea ajuta la tratarea cazurilor de coronavirus", a afirmat şeful Sandoz, Richard Saynor.

Îngheţarea preţurilor va afecta aproximativ 20 de medicamente antivirale şi antibiotice, a precizat un purtător de cuvânt al companiei.

Coronavirus. În China, pacienții vindecați s-au îmbolnăvit din nou

Experţii din industrie au avertizat asupra unei potenţiale lipse de medicamente şi asupra majorării preţurilor la medicamentele generice dacă în urma epidemiei este afectată furnizarea de ingrediente farmaceutice în China.

Săptămâna aceasta, oficialii din SUA şi-au exprimat temerile privind securitatea lanţului de aprovizionare cu medicamente în Statele Unite, pe fondul epidemiei de coronavirus din China, unde sunt produse o mare parte din ingredientele folosite la fabricarea medicamentelor.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com

pixel