Conectarea caselor de marcat la baza ANAF va înlătura obligația pentru contribuabili de a depune lunar declarațiile specifice.
Ministrul Nazare a specificat că în următoarele 3 luni nu vor fi impuse sancțiuni, termenul limită de conectare a caselor de marcat fiind: 30 iunie, pentru mari contribuabili, respectiv 30 noiembrie, pentru ceilalți contribuabili.
Citește și: ANRE atenționează: Când schimbați contractul, verificați ACESTE condiții
În opinia ministrului, conectarea la baza de date a Fiscului este un pas esențial pentru ANAF în vederea creșterii colectării. De asemenea, există o secțiune distinctă pe site-ul ANAF unde se poate consulta modalitatea de conectarea caselor de marcat.
Singurii contribuabili exceptați sunt aceia care nu se află într-o zonă acoperită de comunicații, a subliniat ministrul, în cadrul unei intervenții telefonice, la Digi24.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Rovinari pornește Grupul 6 – un pas decisiv pentru...
Curs valutar BNR, 4 decembrie.
Sfârşitul anului indică faptul...
Sistemul Garanţie-Returnare...
ANAF, informare privind ţintele asumate în PNRR.
Excelența Sa Adrian Zuckerman...
Piața RCA intră într-o nouă...
Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut...
Cazierul judiciar intră într-o nouă eră digitală, după...
O secțiune a conductei de...
ASF schimbă regulile de...
Bursa de Valori București...
Cuprul a atins un nou record pe...
Fitch confirmă ratingul CEC...
Factura la gaze pentru...
Valoarea maximă a tichetelor de...
Curs valutar BNR, 3 decembrie...
Statele membre ale Uniunii...
ROBOR continuă să scadă:...