Ce nu prevede declarația comună adoptată de Iohannis și Trump?

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
România a ratat niște ocazii?
România a ratat niște ocazii?
Primirea Președintelui României la Casa Albă reprezintă fără doar și poate un moment important pentru parteneriatul strategic dintre România și SUA. România a demonstrat în ultimii 20 de ani că este un partener de maximă importanță și încredere pentru Statele Unite ale Americii, iar Președintele Statelor Unite apreciazîa foarte mult relația cu România, mai ales că țara noastră a fost prima care a alocat 2% din PIB pentru apărare, așa cum ceruse Donald Trump, scrie Ilan Luafer pe pagina lui de Facebook.

Cu ocazia vizitei Președintelui Iohannis in SUA, Președintele Trump cere României să ia o pozție fermă în ceea ce privește “războiul economic “ în care SUA și China sunt implicate în acest moment. În urma acestor cerințe din partea SUA, se semnează acest momorandum ce face referire la tehnologia 5G. Acest memorandum asumat de România devine de maximă importanță pentru SUA din punct de vedere economic și al securității cibernetice în regiune și în lupta economică cu China.

Am remarcat că Președintele Trump este foarte interesat de potențialul României din punct de vedere energetic, atât de centrala nucleară de la Cernavodă, cât și de legea offshore și de Marea Neagră. În timp ce Donald Trump promovează cu “nume și prenume” companiile americane , după cum este și normal în SUA....Președintele american nu știe că în România legea nu permite să rostim “nume și prenume”. Domnule Președinte, aceasta este legislația pe care trebuie să o schimbăm dacă vrem mai multe investiții americane în România. Companiile americane lucrează cu lobbyiști și o legislație simplificată. În România așa ceva se traduce în “trafic de influență” ,ceea ce ține foarte multe investiții americane departe de România.

Eu înțeleg că România este un partener important pentru SUA, iar intr-un parteneriat, ambele părți au de câștigat. Am înțeles că SUA se bucură de foarte multă susținere din partea României și este foarte bine, dar ca să primim și noi ceva în schimb trebuie să cerem și să argumentăm.

Asistăm la încă o ocazie ratată de către România?

O ocazie foarte mare să “cerem și să primim” ceva concret în schimbul susținerii pe care României o oferă în acest moment Statelor Unite pe atâtea fronturi diferite.

Citește și Declarație comună SUA - România: Securitatea energetică este securitate națională

Declarația comună adoptată de Iohannis și Trump nu face referire clară la următoarele două puncte foarte importante pentru toți românii:

1. Ridicarea vizelor pentru cetățenii români prin acceptarea României în “Visa Waiver Program”

După declarația Domnului Președinte Iohannis consider că nu existat o discuție cu argumente în această direcție. Președintele Iohannis treebuie să îl roage pe Președintele Trump să creeze un grup de lucru în Congresul american pentru a susține o derogare în cazul României pentru Viza Waiver program. Suntem foarte aproape de cifrele necesare calilficării, iar toate argumentele în favoarea României pot aduce o asemenea derogare în Congresul american. Până când nu se va crea acest grup de lucru, tot ce auziți sunt povești.

2. Aderarea României la OCDE.

De Statele Unite ale Americii depinde în mare parte aderarea Romaniei la OCDE, aderare ce va contribui semnificativ la creșterea economică a României și la atragerea de noi investiții străine către țară. Domnul Președinte Trump este preocupat de continuarea creșterii economice a României și prin urmare ar trebui să susțină aderarea României la OCDE.

Este important să se bucure toți românii de parteneriatul nostru strategic cu SUA, indiferent dacă acest lucru înseamnă securitate, libera circulație sau relații bilaterale economice și culturale.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Trebuie să pună mâna pe carte / FOTO: Freepik
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup

pixel