Începând cu secolul II înaintea erei noastre, muntele Hua, din China este unul dintre cele mai importante locuri pentru taoiști - la poalele colosul de stâncă a fost construit un templu.
De atunci, pelerini și călugări trăiec pe acest munte și în jurul lui. O întreagă rețea de poteci periculoase le permite să urce cele cinci vârfuri, pe fiecare fiind ridicată o clădire religioasă, precum o căsuță a ceaiului.
Citește și Roboții iau cu asalt presa din China VIDEO
Împreună, cele cinci vârfuri par niște petale de lotus. Odată cu năvala de turiști care au luat cu asalt muntele, potecile au fost consolidate. Ceea ce nu înseamnă că nu sunt la fel de periculoase. Se spune că, anual, aici își pierd viața cam 100 de oameni.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Economiei a anunțat...
Începând cu 1 iulie 2025,...
Ministerul Finanțelor lansează...
Analistul economic Adrian...
Ministrul Energiei, Sebastian...
România a ajuns să aibă unele...
ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...
ANAF a descoperit o fraudă...
Producţia de cărbune a României...
Președintele Donald Trump a...
Platforma de mesagerie...
Peste 100 de pompieri greci...
Afirmaţia vehiculată în spaţiul...
Carburanții se scumpesc din nou...
Orice creştere de TVA, chiar...
Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...
Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...
Tarifele comerciale vor afecta...
Calendarul fiscal al lunii...
Spitalul Clinic de Urgență...