Cea mai mare sticlă de whisky ''single malt'' este scoasă la licitație

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Valoarea exporturilor de whisky scoţian a atins un nivel record anul trecut
Valoarea exporturilor de whisky scoţian a atins un nivel record anul trecut
Cea mai mare sticlă de whisky ''single malt'' este scoasă la vânzare în cadrul unei licitaţii online şi ar putea obţine peste 15.000 de lire sterline, potrivit Press Association.

Sticla de 105,3 litri conţinând whisky cu o vechime de 14 ani provenit din distileria Tomintoul are o înălţime de 1,5 metri, cântăreşte peste 180 de kilograme şi ar ajunge pentru 5.250 de drahme (porţii). Sumele licitate ajunseseră deja la peste 6.000 de lire sterline marţi dimineaţă, înaintea termenului final stabilit pentru duminică la ora 8 p.m.

Rochia prințesei Diana scoasă la licitație pentru a doua oară. Cu cât se vinde

'Din când în când, se iveşte şansa de a achiziţiona o sticlă de whisky unicat, acum a apărut o astfel de oportunitate', a spus Graham Crane, director şi cofondator al casei de licitaţii Just Whisky.

'Suntem încântaţi să scoatem luna aceasta la licitaţie o sticlă atât de supradimensionată şi sperăm că norocosul cumpărător are fie un ciorap de Crăciun de dimensiuni impresionante, fie are în plan un Revelion de pomină pentru a întâmpina anul 2020'.

Sticla gigantică cu whisky din regiunea scoţiană Speyside, care conţine echivalentul a 150 de sticle standard de whisky, este decorată cu o etichetă de mari dimensiuni şi un dop de 20 de centimetri. A fost îmbuteliată la distileria Tomintoul în august 2009 de o echipă formată din 14 persoane şi a fost expusă în cadrul The Scotch Whisky Experience din Edinburgh.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Mihai Ciobanu

Cine este Irineu Darău, noul ministru al Economiei

Modificări în Guvernul Bolojan. 

Calcule. Foto: Freepik.com
Energie / Foto: Freepik
Mină de suprafață / Foto: Pexels
Bani
Lingouri de cupru într-un depozit / Foto: Freepik
Tractor ară câmpul / Foto: Freepik
BVB
Foto: Pexels.com
Teren. Foto: Freepik.com

Harta celor mai scumpe terenuri din România

Institutul Naţional de Statistică a publicat o analiză...

Jucării / sursa foto: Freepik.com

Norme mai stricte privind siguranţa jucăriilor

Un nou regulament european privind siguranța jucăriilor...

Fabrica. Foto: Freepik.com
Foto: Reuters

Așa arată ceasul care sparge toate regulile industriei

Un nou jucător atipic din Elveția surprinde piața...

Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Persoane fizice care împrumută firme. ANAF impune noi reguli

ANAF schimbă regulile pentru analiza de risc.

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
Dosar. Foto: Pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
FOTO: Freepik@wirestock
Model hibrid / sursa foto: Freepik.com
Flacără la aragaz / Foto: Freepik
Leonadro Badea
Magazin PPC

pixel