Vineri, localnicii din Bruxelles trebuie să intre în case la ora 22.00, însă 120 de minute mai târziu vor fi liberi să iasă din nou, după ce carantina de noapte va fi ridicată în Belgia.
Carantina de noapte din Belgia va fi ridicată și înlocuită cu interzicerea adunărilor a mai mult de trei persoane din gospodării diferite în același interval de timp – 22.00 – 5.00.
„Aceasta este o glumă belgiană şi nici măcar o glumă belgiană bună”, a declarat joi dimineaţă parlamentarul de Bruxelles Gilles Verstraeten, la radio, potrivit Euronews.
„Depăşeşte limita mea de toleranţă”, a completat el.
Restricţiile impuse în toată Belgia în octombrie, pentru a stopa izbucnirea de noi focare COVID, au început să fie ridicate luna trecută.
Şcolile şi frizeriile s-au redeschis pe 19 aprilie şi a fost ridicată interdicţia de a călători în scop turistic în afara graniţelor ţării.
Belgia a înregistrat peste un milion de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 și peste 24.400 de decese de la începutul pandemiei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
O Uniune Europeană mai rapida şi mai eficienta: liderii...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Finanțele au împrumutat 1,59...
Turismul în România se află în recesiune tehnică pentru...
Guvernul a adoptat un proiect de lege care actualizează...
Naftogaz caută finanțare...
România cheltuiește miliarde de...
Cod roșu de ploi, inundații și vânt puternic (Furtuna NILS).
Legea relansării economice introduce un mecanism dedicat...
Ministerul Finanțelor a...
Grupul francez Carrefour a...
Guvernul pregătește o...
Anul 2026 nu aduce o criză...
Una dintre cele mai mari burse...
Piaţa autoturismelor...
Statele Unite vor începe "în...
Într-un context economic marcat...
Salariul mediu net a urcat la...