CERTIFICAT de VACCINARE. Cioloș explică ce presupune acest lucru

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Dacian Cioloș
Dacian Cioloș
Comisia Europeană va veni curând cu o propunere legislativă, prin care să se creeze o platformă comună la nivelul UE, în contextul discuțiilor despre un certificat european de vaccinare anti-Covid-19. Dacian Cioloș explică ce ar trebui să presupună un eventual certificat.

Comisia Europeană va veni într-o săptămână-două cu o propunere legislativă, prin care să se creeze o platformă comună la nivelul UE, în contextul discuțiilor despre un certificat european de vaccinare anti-Covid-19, anunță la RFI liderul grupului Renew Europe din PE, Dacian Cioloș.

„Aș vrea să fie câteva lucruri foarte clare. Vorbim despre un certificat care să certifice ceva ce s-a făcut și nu de un pașaport care să dea un drept, deci ăsta e un lucru foarte important de reținut, nu un pașaport care să dea un drept limitat celor care au pașaportul, ci un certificat care să certifice un anumit lucru", a spus Dacian Cioloș.

Suma colosală cheltuită de Anglia pentru testare COVID-19

În opinia sa, certificatul european de vaccinare ar trebui „să ateste sau că ai fost vaccinat sau că ai un test PCR negativ sau că ai anticorpi, pentru că ai făcut boala, ai avut infecția, ai manifestat-o și ai dezvoltat anticorpi. Și toate aceste trei lucruri ar trebui să-ți permită să certifici că poți să circuli fără alte restricții. Deci nu doar vaccinarea. Și un test PCR pe care l-ai făcut și poate ține loc de certificat și un certificat medical de test care să arate că ai anticorpi. Asta e solicitarea pe care Parlamentul a făcut-o. Acum trei zile am discutat cu președinta Comisiei, Ursula von der Leyen, care mi-a confirmat că în foarte scurt timp, o săptămână-două, CE va veni cu o propunere legislativă, prin care să se creeze o platformă comună la nivel european, la care să se conecteze toate statele membre care vor produce aceste certificate pe baza testelor pe care le fac sau a vaccinărilor pe care le fac în țară. Un astfel de certificat făcut la Ploiești să fie recunoscut și la Paris și în Copenhaga și în Madrid și peste tot în Europa, să poți să circuli cu el prin aeroporturi, pe la frontiere, pentru că va fi în baza de date la nivel european".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Mihai Ciobanu
Donald Trump
Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Marco Rubio și Wang Yi, la Kuala Lumpur
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Tiktok
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
UE vrea mai mulți bani la buget
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Blue Air

Blue Air a intrat în faliment

Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...

Curs valutar
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Avion / FOTO: Freepik

pixel