”În codul care este colectată informația pentru statistică sunt la grămadă și produsele de panificație și pastele făinoase și biscuiții și din cauza aceasta nu putem avea o imagine clară, completă”, a spus Adrian Chesnoiu.
”Vom face o solicitare la INS pentru a împărți aceste produse în mai multe coduri astfel încât politicile publice viitoare să se bazeze pe date reale și pe cifre statistice detaliate”, a explicat ministrul Agriculturii și a continuat spunând că: ”Așa că politica publică pe care o promovez pentru viitor, ca să reducem dezechilibrele și să readucem în România industria de procesare, a fost să introducem în planul strategic viitor, pe care îl vom depune la Comisia Europeană, principiu integrării materiei prime în procesare și în produsul finit, astfel încât să închidem lanțul”.
Adrian Chesnoiu distruge mitul pâinii congelate. Câtă pâine se mănâncă în România
”România a făcut o greșeală structurală, în 2011-2020, celebra politică Cioloș care s-a concentrat pe unitățile de procesare mici de foarte multe ori integrate în fermă și care nu au capacitate de generare de volume și astfel să devină competitori pe piața europeană”, a mai punctat Adrian Chesnoiu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Costul creditării a crescut...
Ministerul Finanțelor propune...
Guvernul continuă renegocierea...
Preşedintele SUA, extrem de...
IMM-urile din România, afectate...
O intenție dezvăluită de șeful...
Norvegia, în contrast cu restul Occidentului.
Este o inițiativă a Comisiei...
Transferurile de tehnologie din anii ’80 au deschis...
Nouă creştere a indicelui...
Cifra de afaceri din comerţul...
Piețele globale între politică,...
Dolarul american crescut joi,...
Proiectele de acte normative...
Prețurile au afișat o scădere...
Obiective ambițioase, realitate dezamăgitoare.
Un sistem considerat învechit și subdimensionat.
Un vis vechi: să înțelegem ce...
Rezerva Federală a Statelor...
Apple pregătește un Safari cu...
Președintele american Donald...
Ministerul Finanțelor lansează...