Într-un comunicat, Comisia de reglementare a valorilor mobiliare (CSRC, China Securities Regulatory Commission) promite că va încuraja cumpărarea de acțiuni, operațiunile de fuziuni și achiziții de către firmele cotate.
Instituția a adăugat că va ameliora lichiditatea, va reduce interferențele inutile din tranzacțiile cu valori și va încerca să creeze condiții de echitate pentru toți investitorii. CSRC promite, de asemeneae, să direcționeze mai mult capital pe termen lung pe piețe.
Acest anunț a permis indicilor bursieri chinezi să se orienteze spre creștere, după o deschidere în scădere, in linie cu trendul descendent de luni. La închiderea cotațiilor de marți, indicele CSI300 a avansat cu 1,26%, iar compozitul Shanghai a progresat cu 1,06%.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...
Ministerul Energiei lucrează la...
O casă ca din filmele SF,...
Informaţii de ultimă oră...
Casa Albă s-a alăturat TikTok,...
Economia Germaniei a intrat pe...
Argintul urcă în preferinţele...
- Pilonul II, „bani de buzunar”...
Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...
Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...
Guvernul României urmează să...
Autoritatea de Supraveghere...