Trei declarații fiscale obligatorii trebuie transmise până la finalul lunii
Contribuabilii trebuie să...
Prin urmare, autoritățile de la Beijing au decis să liniștească apele, accelerând, în ultimele zile, eforturile de sprijinire a pieţelor financiare, un indiciu că Beijingul s-a săturat să fie arătat cu degetul, dar și că este neliniştit de scăderile de pe pieţele bursiere şi de deprecierea yuanului. Deci, trebuie luate măsuri pentru a calma spiritele atât în interiorul țării, cât și în afara ei.
După cum amintește agenția Bloomberg, bursele din China au cerut săptămâna aceasta unor fonduri de investiţii să evite vânzările nete de acţiuni. Oficialii au cerut băncilor de stat să intervină pentru a sprijini moneda naţională, încurajând în acelaşi timp firmele din domeniul tehnologiei să răscumpere acţiuni. Anul acesta yuanul s-a depreciat cu peste 5%.
Luna aceasta, oficiali ai Băncii Centrale a Chinei s-au întâlnit cu reprezentanţi ai firmelor private din sectorul imobiliar şi s-au angajat să acorde finanţare. Decizia vine după ce săptămâna aceasta Banca Centrală a Chinei a decis în mod surprinzător să reducă dobânda, anunţând cea mai semnificativă scădere din 2020.
Până acum, măsurile nu au convins pieţele
Acţiunile firmelor chinezeşti listate la Bursa de la Hong Kong se îndreaptă spre a treia săptămână consecutivă de pierderi. Indicele Hang Seng Index a scăzut anul acesta cu peste 8%, fiind printre indicii globali cu cel mai semnificativ declin.
Pieţele financiare din China sunt afectate de datele economice dezamăgitoare, de temerile privind deflaţia, de problemele din piaţa imobiliară şi de o criză a sectorului bancar din umbră. Aceste dificultăţi au dus la ieşiri de capital iar analiştii spun că tendinţa continuă.
"Dificultăţile privind datoriile cu care se confruntă dezvoltatorii imobiliari şi autorităţile locale se extind asupra economiei chineze", a apreciat analistul Xiaoxi Zhang, de la Gavekal Research.
Alţi investitori sunt mai optimişti. Concentrarea pe problemele Chinei ar putea fi ceva retrograd în acest moment deoarece ar trebui analizate oportunităţile provocate de scăderile de pe pieţele bursiere, susţine Joshua Crabb, de la Robeco Hong Kong Ltd. Acesta se aşteaptă ca autorităţile să anunţe noi măsuri pentru a stimula consumul şi relaxarea reglementărilor privind tranzacţiile cu instrumente de capitaluri proprii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii trebuie să...
Analistul economic Cristian...
Pierderile sunt de ambele părți...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...
OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...
Producătorul american de medicamente deschide un centru...
Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...
Guvernul României urmează să...
Fabricanții europeni trimit în...
Anunțul vine după ce fondatorul...
Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...