Pe serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, creşterea a fost de 5,9% datorită majorării vânzărilor de produse nealimentare (+6,8%), vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+6,8%) şi comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+3,5%).
În luna octombrie 2018, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut faţă de luna precedentă atât ca serie brută cu 2,9% cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,3%.
Pe serie brută, avansul a fost generat de creşterile vânzărilor de produse nealimentare (+5,1%), comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+2,8%) şi vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+0,5%).
Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna octombrie 2018, comparativ cu luna precedentă majorarea afacerilor a fost determinată de creşterile din vânzările de produse nealimentare (+1,6%), comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+0,5%) şi din vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+0,5%).
Faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut ca serie brută cu 6,6% şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 5,1%.
Pe serie brută, creşterea s-a datorat majorărilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+11,1%), vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,6%) şi la vânzările de produse nealimentare (+4,8%).
Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, creşterile au fost impulsionate de comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+8,3%), vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,8%) şi vânzările de produse nealimentare (+3,1%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
România a renunţat la un...
Guvernul înăsprește sancțiunile...
Leul s-a depreciat ușor luni,...
Inteligența artificială pregătește cea mai mare...
Guvernul a aprobat un nou model...
PPC accelerează planurile de...
Începând cu 2 septembrie 2025,...
Rabla pentru persoane fizice va...
Inflația a accelerat puternic...
După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...
Banca Națională a României a...
Bursa de Valori București (BVB)...
Uniunea Europeană a efectuat...
BNR modifică regulile...
Veste bună pentru angajați: în august 2025, sărbătoarea...
Economistul Mark Zandi avertizează că economia SUA se...
Camera Consultanților Fiscali a...
România ar putea fi noul...
Când și cum poate ANAF verifica...
Reducerea valorii voucherelor...
Măsurile privind reforma...
Ministerul Finanțelor a...