Cinci români din zece spun că vor cheltui mai puțin decât anul trecut pentru cumpărăturile de Crăciun

Autor: Antonia Popescu
Data actualizării:
Data publicării:
Cinci români din zece spun că vor cheltui mai puțin decât anul trecut pentru cumpărăturile de Crăciun
Cinci români din zece spun că vor cheltui mai puțin decât anul trecut pentru cumpărăturile de Crăciun
Jumătate dintre români estimează că anul acesta vor cheltui mai puțin decât anul trecut pentru cumpărăturile de Crăciun, așa cum reiese din răspunsurile cititorilor DCBusiness privind bugetul alocat sărbătorilor de iarnă.

Explozia prețurilor la utilități, la carburanți, dar și la majoritatea alimentelor îi determină pe majoritatea românilor să-și restrângă lista de cumpărături de Crăciun. 

Pandemia, dar și neîncrederea în capacitatea guvernanților sunt și ele printre motivele pentru care oamenii sunt mult mai atenți cu lista achizițiilor de sărbători.

Trei sferturi din populație își va permite mai puțin anul acesta

Peste 71% din populație va cheltui mai puțin sau la fel ca anul trecut.

Astfel, la întrebarea ”Cât intenționați să cheltuiți anul acesta pentru cumpărăturile de Crăciun” 50% dintre respondenți au declarat că vor cheltui mai puțin în 2021 decât în anul precedent, în timp ce aproximativ 21% estimează că vor cheltui o sumă similară ce cea de anul trecut.

Dacă îi punem la socoteală și pe cei care au spus că intenționează să cheltuie la fel ca anul trecut, vedem că peste 71% dintre participanții la sondaj au înregistrat în acest an, în cel mai bun caz, o stagnare a situației lor financiare.

Citește continuarea pe RadioDCNews.ro

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Freepik.com
Se schimbă Codul fiscal / Foto: Freepik
Birou. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com

Se schimbă banii în România. Anunţ de la BNR

Schimbare privind bancnotele româneşti.

Freepik.com
Foto: REUTERS
Adrian Nica, șeful ANAF
HoReCa. Pexels.com
Lei și lingouri de aur / Foto: DCBusiness
Cargo GNL / sursa foto: Freepik.com / sharpiloandrey
Dumitru Chisăliță, președintele AEI
INS a publicat cifrele evoluției șomajului în România

ANOFM: Creştere a ratei şomajului

A crescut rata şomajului la finalul anului 2025.

Mugur Tolici
Benzinărie / Foto: Freepik
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Aur. Freepik.com
Ghișeu / Foto: Freepik

Veste bună pentru românii cu credite în valută

Indicele ROBOR la trei luni, utilizat în calculul...

Foto: Freepik.com
Pompier / Foto: Freepik

SAFE: Dotări de nivel occidental pentru ISU și DSU

România intră, prin programul european SAFE, într-o nouă...

Tether / Foto: Freepik
Fabrică / Foto: Arhivă
Amazon
Jerome Powell, șeful Fed
Euro. Foto: Freepik.com
Vizita in Germania
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro

pixel