Adrian Negrescu, despre recesiune: Este o boală prin care trebuie să trecem
Datele publicate de INS arată...
"Este foarte posibil să venim cu o lege a pensiilor până la sfârşitul anului. (...) În primul rând, solicitarea Comisiei (Europene) este de a închide cât mai mult din inechităţile din interiorul Legii pensiilor. Niciodată Comisia nu ne-a cerut să mărim pensiile celor care au la pensie mai mult decât au avut în activitate", a afirmat Ciolacu, la o conferinţă de presă.
El a spus că "pensiile mici vor creşte cu certitudine".
"Va exista totuşi o abordare diferenţiată, în funcţie de venit. Este normal să se întâmple acest lucru. Nu i se ia nimănui niciun drept. Este normal să ne învăţăm lecţia când s-au tăiat pensiile şi salariile în România, să venim cu altă abordare", a adăugat premierul.
***
Comisia Europeană doreşte să închidă negocierile în ceea ce priveşte PNRR până la sfârşitul lunii octombrie, a afirmat, vineri, la Bruxelles, premierul Marcel Ciolacu, care a menţionat că este normal că România vrea să depună "întreg pachetul" - negocierea PNRR, cererea de plată numărul 3 şi REPower EU.
Ciolacu a afirmat, într-o conferinţă de presă, că, în ceea ce priveşte modificarea PNRR, ţara noastră urmează să depună propunerile după ce va mai avea, săptămâna viitoare, o discuţie în comisia tehnică.
"Cu cât depunem mai repede, cu atât se ia în analiză cererea de plată numărul 3", a adăugat premierul, care a adăugat că sunt foarte multe state care n-au depus nici cererea de plată numărul 2, iar România este una dintre ţările care au cele mai multe reforme trecute în PNRR.
"Noi nu avem modificări de reforme, ca să fim îngrădiţi de un termen. În schimb, până la sfârşitul lunii octombrie, Comisia doreşte să închidă negocierile în ceea ce priveşte PNRR şi normal că şi noi dorim să depunem întreg pachetul: negocierea PNRR-ului, cererea de plată numărul 3, cât şi REPowerEU", a transmis Marcel Ciolacu.
Întrebat dacă România va depune la sfârşitul lui octombrie cererea de plată numărul 3, Ciolacu a spus: "Sunt ferm convins că vom depune mult mai devreme toată această renegociere".
"În termenul util (va fi depusă cererea de plată 3 - n.r.), odată cu aprobarea renegocierii PNRR. Nu se deblochează cererea de plată, noi la cererea de plată numărul 3 mai avem o singură reformă de îndeplinit, respectiv pensiile speciale. Sunt ferm convins, în maxim o săptămână, se vor termina şi aceste negocieri", a explicat prim-ministrul.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Datele publicate de INS arată...
Cursul valutar anunțat de Banca...
Guvernul modifică programul de...
Guvernul pregătește adoptarea...
Bursa de Valori București a deschis joi în scădere pe...
România poate evita recesiunea...
Camera de Comerț și Industrie a...
Creșterea salariilor brute...
Deficitul de cont curent al...
Guvernul vrea să elimine...
Guvernul României are joi pe...
Primul ministru al României a...
Cifra de afaceri din industrie a crescut în luna iunie...
Creşterea economică a României...
Bursele mondiale ating...
PNL avertizează asupra unei...
BNR: Deficitul contului curent...
Washingtonul investește masiv...
Guvernul schimbă strategia...
Muncă nedeclarată și norme de...
Premierul Ilie Bolojan a cerut...
Firmele inactive mai au timp...