ANAF se uită la vânzările second hand. Când plătești taxe și când nu
Vânzarea bunurilor personale...
"E totuşi o lege destul de stufoasă. Nu aş vrea să pun niciun fel de presiune pe judecătorii de la CCR. Pe mine în mod deosebit nu mă deranjează termenul de 18, pentru că marea majoritate a măsurilor oricum intră în vigoare de la 1 ianuarie. Aşa că, în acest moment, nu cred că acest termen de 18 e o problemă. (...) Nu vreau să grăbim lucrurile", a afirmat Ciolacu, pentru presă, la Universitatea Politehnica Bucureşti.
El a reiterat că şi-ar dori ca legea pensiilor să intre în vigoare de la 1 ianuarie. "Lucrăm deja. Deja ne-a dat Banca Mondială primul draft. A fost o discuţie tehnică între cei de la Ministerul Muncii şi Comisie, urmând să închidem legea, şi pe urmă să venim cu prima lectură. Eu îmi doresc foarte mult să intre în vigoare de la 1 ianuarie", a precizat premierul.
Potrivit acestuia, s-au primit şi opiniile Comisiei Europene privind pensiile speciale. "Au venit, au trimis care este părerea dânşilor şi, în acest moment, Ministerul Justiţiei urmează să înainteze modificările la legea pensiilor în concordanţă cu decizia CCR", a explicat liderul PSD.
Întrebat când va da o ordonanţă referitoare la industria alimentară, Marcel Ciolacu a precizat că va fi programată mai întâi o întâlnire cu partenerii sociali. "După ce mă văd cu partenerii sociali. Cu o certitudine de sută la sută, când va fi introdus CASS-ul nu va pierde nimeni la salariu. Cred că asta e cel mai important", a transmis premierul citat de Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Vânzarea bunurilor personale...
Președintele României a semnat...
Anunţul momentului de la Casa...
Negocierile de pace dintre...
Programul Rabla Auto 2025 se...
Un investitor în bitcoin vrea...
Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...
Producătorul german Quantum...
Bruxelles ia în calcul...
Moneda națională a înregistrat...
Creşterea accentuată a...
Criza energetică declanșată în...
Ministerul Finanțelor...
Producția industrială a...
Veşti bune pentru românii care au credite în lei...
Pensia medie lunară a crescut...
În trimestrul III al anului 2025, rata de ocupare a...
Bursa de la New York a închis...
Ministerul Finanțelor...
BCE menține dobânzile pe...
Producătorii auto din Germania...
Cum a redus Grecia deficitul de...
Bursa de la București începe...
Senatul dezbate şi votează,...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...