Cîțu: Nunți doar pentru persoanele vaccinate

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Cîțu: Nunțile, doar pentru persoanele vaccinate
Cîțu: Nunțile, doar pentru persoanele vaccinate
De la 1 iunie, la nunţi, botezuri sau concerte ar putea fi primite exclusiv doar persoane vaccinate. Anunţul a fost făcut de premierul Florin Cîţu care consideră că prin această măsură nu s-ar crea discriminare.

”Avem certificat de vaccinare și în România și vom face Campionat European în România pentru persoanele vaccinate!

Am spus de la început și am avut discuția cu organizatorii de evenimente că vor să facă aceste evenimente doar cu persoane vaccinate”, a declarat premierul. 

”Cred că este normal să poți să beneficiezi și ca o parte din restricții să fie ridicate pentru cei care se vaccinează!”

Întrebat când vor putea românii să participe la nunți și botezuri, răspunsul lui Florin Cîțu a fost cât se poate de ferm: ”Când se vor vaccina! Este iarăși o propunere pe care am făcut-o pentru comitetul interministerial pentru vineri, pentru a avea evenimente private pentru persoane vaccinate”. 

Propunerile vor fi discutate tot vineri, când va avea loc comitetul interministerial. 

”Acestea sunt propuneri. Propuneri pe care le vom discuta împreună cu Ministerul Sănătății, cu Ministerul Afacerilor Interne, toți miniștrii vor fi acolo. Și vom vedea care vor fi, de fapt, soluțiile. Eu am spus cum aș vedea eu lucrurile și acestea sunt propuneri. 

Până la urmă, există un mod de a motiva populația și fiecare țară are un mod de a motiva populația. Și Germania folosește acest model. Dacă Germania este ok să aibă beneficii pentru persoanele vaccinate, cred că putem să fim și noi ok. Până la urmă, vaccinarea este singura soluție de a scăpa de pandemie. Și faptul că lumea se vaccinează, cred că este normal din punctul meu de vedere să poți să beneficiezi și ca o parte din restricții să fie ridicate pentru cei care se vaccinează”, a adăugat premierul. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com

pixel