Cîțu: Posibilă vaccinarea obligatorie pentru aceste categorii

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Vaccinarea obligatorie, posibilă pentru anumite categorii de angajați
Vaccinarea obligatorie, posibilă pentru anumite categorii de angajați
Premierul Florin Cîțu nu exclude vaccinarea obligatorie pentru medici și profesori chiar de săptămâna viitoare, deși în acest moment tinde către soluția testelor anti-COVID, plătite însă din buzunarul fiecăruia.

Întrebat, joi seara, la TVR 1, despre vaccinarea obligatorie a anumitor categorii, Cîțu a răspuns: „în continuare ne uităm la variante. Sunt anumite profesii - medicii de exemplu care intră în contact cu pacienți - unde trebuie să fie foarte atenți. Dacă vă aduceți aminte, când a început campania noastră de vaccinare am mers în prima fază către personalul medical, pentru că o problemă pe care am identificat-o în pandemie, anul trecut, a fost că putem să avem focare în spitale și atunci soluția a fost întâi să avem personal medical vaccinat, să nu mai avem focare și să putem să îi îngrijim pe oameni dacă sunt bolnavi. Asta este strategia mergem pe ea în continuare și de aceea pentru anumite profesii este nevoie ca toată lumea să fie vaccinată sau cel puțin testată. Este o discuție despre vaccinarea obligatorie pentru acest personal”.

O decizie nu e luată în acest moment, dar premierul spune că înclină acum să meargă spre testare.

Noi restricții. Certificatul verde, necesar în restaurant, bar sau sala de sport

„Vaccinul este gratuit, testul se va face din surse proprii”, a adăugat Cîțu.

Întrebat mai departe dacă ia în calcul numai personalul medical, premierul a spus că se gândește și la cadre didactice, respectiv angajați din sectorul public: „Aștept și deciziile specialiștilor, dar, de exemplu, Ministerul Muncii a venit cu propunerea pentru testarea personalului din centrele de bătrâni, pentru că acolo am avut foarte multe focare și riscurile sunt foarte mari acolo pentru persoanele în vârstă”.

Cîțu nu a exclus extinderea acestei măsuri chiar de săptămâna viitoare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Șofer / sursa: Freepik.com
AI. Foto: Freepik.com
Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Foto: Pexels.com
Dolari și aur / Foto: Freepik
Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Pensionari în parc / Foto: Freepik
Holul unui hotel
Michael Burry
Casa de pensii / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Altex cumpără reţeaua Bricostore

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) participă parţial...

Tineri într-o gară / Foto: Freepik
Ședință de guvern
Protest la Sofia

Guvernul de la Sofia cedează în fața presiunii străzii

Guvernul Bulgariei retrage proiectul de buget pentru...

Sediu OCDE / Foto: OCDE
Hackeri / Foto: Freepik
Birou. Foto: Freepik.com
Produse traditionale. foto: Facebook Ministerul Agriculturii
ANAF / Foto: DCBusiness
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Business. Freepik.com
Bani
Freepik.com

BCE avertizează asupra riscurilor legate de dolar

Avertisment BCE privind expunerea băncilor la dolari.

Casa Alba. Foto: Freepik.com
Cum se simte moneda națională

pixel