Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...
”În urma articolelor apărute în massmedia astăzi, 25.11.2019, referitoare la greva angajaților uneia dintre firmele care execută lucrări pe lotul 2 al Autostrăzii Sebeș - Turda, CNAIR face următoarele precizări:
În prezent, CNAIR este în grafic cu plățile către Asocierea Aktor Technical Societe Anonyme (AKTOR SA) - S.C. EuroConstruct Trading 98 S.R.L., Antreprenorul lotului 2 al Autostrăzii Sebeș – Turda.
În acest an, CNAIR a solicitat Antreprenorului în numeroase rânduri să platească la timp prestatorii și furnizorii, tocmai pentru a evita apariția unor astfel de situații.
CNAIR a câștigat procesul cu Salini Impregilo SpA
Precizăm că CNAIR i-a convocat astăzi, 25.11.2019, în regim de urgență, pe factorii de decizie ai Antreprenorului ca să prezinte situția plăților restante în cadrul acestui proiect, precum și calendarul achitării acestora.
În condițiile în care CNAIR este cu plățile la zi față de Antreprenor, acțiunea de astăzi este consecință a nerespectării raporturilor dintre Antreprenor și Subcontractant”, se spune în comunicatul instituției.
Angajații firmelor care construiesc autostrada s-au oprit din lucru, în această dimineață. Aceștia spun că nu mai au materiale pentru a continua lucrul. Reprezentanții uneia dintre firmele subcontractate spun că au de încasat de la anteprenorul general 4,5 milioane de lei, bani aferenți lucrărilor din ultima lună și jumătate.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...
Inteligenţa artificială...
Apple se confruntă cu un val...
28.866 firme au fost radiate la...
Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...
SUA și China ar putea dezgheța...
Noi discuții comerciale între...
Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...
Țara care vrea să stopeze...
ANAF anunță sancțiuni dure...
Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...
Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.
Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.
Europa se pregătește pentru o...
Primăriile din România își fac...
Gemfields intră în atenția...