Comandamentul energetic național, convocat de urgenţă din cauza fenomenelor meteo nefavorabile

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
baraj. foto: pexels.com
baraj. foto: pexels.com
A fost convocat comandamentul energetic național.

"Am convocat și coordonat astăzi comandamentul energetic național, în condițiile meteorologice nefavorabile. Nu sunt probleme semnificative în sistemul electroenergetic național. Avariile punctuale din județele Iași și Galați afectează mai puțin de 300 de consumatori și vor fi remediate în următoarele ore", transmite ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

"Per total, sistemul energetic se comportă bine. Gradul de umplere al lacurilor energetice este de peste 78%, estimându-se depășirea nivelului de 80% pentru finalul lunii.

Este un nivel foarte bun, prudent, putând miza pe această rezervă strategică în eventualitatea unei veri secetoase. Cu tot cu oprirea planificată a unității 2 de la Cernavodă, nu există probleme de adecvanță în sistemul energetic național.

De asemenea, în perspectiva sezonului rece 2025-2026, gradul de umplere al depozitelor a depășit 40%, cu aproape 1,3 miliarde de normal metri cubi.

Schema de compensare-plafonare pentru gaze, valabila pana la 1 aprilie 2026, asigură reumplerea depozitelor fără a încărca suplimentar facturile consumatorilor, ceea ce este un lucru bun", a mai transmis ministrul Burduja.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de la București
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
ANAF. Freepik.com
Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu
UE. Freepik.com
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM
Freepik.com
Freepik.com
ROMGAZ
Ilie Bolojan
Casă de schimb valutar
Freepik.com
Analize / FOTO: Freepik
Donald Trump
Bani

ROBOR urcă din nou! Ce înseamnă pentru creditele în lei

Ratele ROBOR urcă ușor, lichiditatea se stabilizează,...

Elon Musk și Donald Trump
Freepik.com
Freepik.com
Tractor / Foto: Freepik
Documente / FOTO: Freepik
România, bombardată cu știri false chiar și după alegeri
Nicușor Dan
Varșovia / Foto: Unsplash

Polonia. Boom-ul economic ascunde nemulțumiri

Deși Polonia afișează una dintre cele mai dinamice...


pixel