Combaterea grindinei. Care este regretul ministrului Agriculturii

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Grindina, aproape că a dat mâna cu țara, a spus Petre Daea
Grindina, aproape că a dat mâna cu țara, a spus Petre Daea
În cadrul dezbaterii cu tema ”SCHIMBĂRILE CLIMATICE ȘI IMPACTUL ÎN ECONOMIE”, ministrul Agriculturii, Petre Daea, a dezvăluit cum s-a luat decizia implementării, în România, a deciziei privind implementarea metodei de protejare a agriculturii cu ajutorul sistemului antigrindină.

"Grindina, un factor extrem. Îl cunoaştem, dar anul acesta l-am văzut mai bine. Aproape a dat mâna cu toată ţara. Peste tot am avut aceste fenomene extreme care produceau pe de-o parte îngrijorare, pe de altă parte sentimentul de regret că de ce nu am făcut până acum ceea ce trebuia Sigur, mă folosesc de acest pupitru nu pentru a interpreta o partitură în care acuza să fie obiectivul meu. Nu am făcut-o niciodată.

Dar o punere în realitate a situaţiei pe care o avem merită să o facem. De aceea spun cu îngrijorare pentru că, în 2002, cu câţiva oameni de aici ne întâlneam în Ministerul Agriculturii să proiectăm un sistem la nivelul ţării pentru combaterea grindinei. Nu aveam curajul să decid. Nu aveam instrumentarul ştiinţific pentru a motiva o asemenea investiţie. Însă un om care a avut mai multă ştiinţă în domeniu mi-a argumentat cu suficientă insistenţă să facem acest pas. Şi l-am făcut. Şi am proiectat pentru prima dată, în Prahova, un sistem integrat. Am reuşit până în 2004 să ne ducem la 17 puncte de lansare.

Citește și Grindină cât mingea de tenis, în Timiș. Cod roșu de inundații în județ

De atunci, până în 2017 am reuşit, în România, să mai facem încă şapte. Extrem de puţin. De aici regretul şi îngrijorarea noastră", a declarat Petre Daea.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: George Călin / Inquam Photos
Dumitru Chisăliță, președintele AEI
Mașini / FOTO: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness

Mecanism nou pentru proiectele suspendate din PNRR

Guvernul lansează în dezbatere un proiect de OUG care...

Tineri așteaptă trenul într-o gară / Foto: Freepik
Sam Altman, CEO Open AI
Foto: Freepik.com
Metale rare
Sistemul Arrow 3 / Foto: Israel Aerospace Industries
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Mega Image își consolidează prezența în județul Vrancea
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Factură energie electrică
foto: pexels.com
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Tineri analizează grafice / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Camera Deputaților / FOTO: Facebook

Decembrie fierbinte pentru mediul de afaceri din România

Finalul de an aduce o avalanșă de schimbări fiscale, iar...

Roxana Mînzatu, comisar european
Vladimir Putin, în timpul vizitei din Alaska

România, vulnerabilă într-un eventual acord SUA–Rusia

De Ziua Națională, în timp ce România își celebrează...

Hackeri / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com

Scădere uşoară a ratei şomajului în România

În luna octombrie 2025, rata şomajului în formă...

Tricolorul României
Femei într-o seră / Foto: Freepik
Dunare
Bancnote

pixel