Bursa de la Bucureşti urcă semnificativ, în ton cu marile pieţe europene
Investitorii reacţionează...
Acestea sunt și motivele pentru care a fost depusă o nouă inițiativă legislativă care prevede interzicrea comercializării acestor băuturi, copiilor sub vârsta de 18 ani, proiectul fiind pus în dezbatere publică de către Ministerul Sănătății
Amenda care se va aplica celor care nu vor respecta această lege va fi de 25.000 de lei.
Proiectul de HG urmează să fie supus dezbaterii publice după care va trebui să fie aprobat de Guvern și publicat în Monitorul Oficial.
Citește și: Coca-Cola HBC România dezvaluie un ”ingredient secret”
În proiect se spune că: „Se interzice comercializarea băuturilor energizante în unități sanitare, în incinta și la o distanță mai mică de 50 metri față de orice punct de acces în unități de învățământ, cu excepția unităților de învățământ superior” iar încălcarea interdicției va fi amendată cu până la 25.000 de lei.
Documentul mai prevede și interzicerea comercializării acestor băuturi prin intermediul automatelor, în acest caz, amenda fiind de până la 15.000 de lei.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Investitorii reacţionează...
Project 2025 este planul...
Banca Națională a României a...
În luna martie, Sistemul RO...
Alphabet dezvăluie cipul Ironwood, dedicat exclusiv...
Gigantul american din domeniul tehnologiei Apple a...
Project 2025 este strategia...
În ultimele cinci sesiuni,...
Târgul Green Energy Expo &...
O măsură pentru consolidarea...
Începând cu anul trecut,...
Tensiunile interne din jurul...
Vorbim despre o ieftinire care...
Declarațiile unui oficial BCE...
Administrația Fondului pentru...
Sunt date INS, dar provizorii.
Digitalizarea administrației,...
Sprijinul financiar este dublat...
Dolarul american și-a recăpătat din avânt, după ce...
O încercare ce se dovește însă destul de dificilă.
Un risc crescut, dar fără măsuri iminente.
Indicele BET s-a depreciat cu...