Comerţul mondial cu vin a atins un nivel record

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Vin. Foto: Pexels.com
Vin. Foto: Pexels.com
Comerţul mondial cu vin a atins anul trecut o valoare record.

Comerţul mondial cu vin a atins anul trecut o valoare record, sprijinit de majorarea semnificativă a preţurilor, dar cantitatea de vin vândută a scăzut din cauza cererii mai slabe şi a problemelor logistice, a anunţat joi Organizaţia Internaţională a Viei şi Vinului (OIV), transmite Reuters.

Exporturile globale de vin în 2022 s-au situat la 37,6 miliarde de euro (41,22 miliarde de dolari), deoarece preţurile de export au urcat în medie cu 15%, comparativ cu 2021. De asemenea, consumul de vin pe plan mondial a scăzut cu 1%, la 232 milioane hectolitri.

"Războiul din Ucraina şi criza energetică asociată, împreună cu perturbările din lanţul global de aprovizionare, au dus la o creştere a costurilor de producţie şi de distribuţie". Exporturile de vin în 2022 au fost sever afectate de inflaţia ridicată şi de perturbările din lanţul de aprovizionare, care au dus la o încetinire semnificativă a transportului pe mare, se arată într-un comunicat al OIV.

Instituţia a înrăutăţit estimările privind producţia de vin din 2022 la 258 milioane hectolitri, faţă de o prognoză iniţială de 259,9 milioane hectolitri publicată în octombrie, un nivel cu 1% sub cel al producţiei din 2021. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Portofel. Foto: Freepik.com
Fabrica. Foto: Freepik.com
Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri

Bitcoin își revine după minimele înregistrate vineri,...

CCR a emis un comunicat
Președintele Nicușor Dan
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos
Circulația s-a redeschis pe Transalpina / Foto: Oana Pavelescu
Amazon
SpaceX
Muzeul Louvre din Paris
OPEC
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Mihai Voicu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Transportor GNL / sursa foto: Freepik.com /@sharpiloandrey
Christine Lagarde / Foto: BCE / Flickr
Curtea Constituțională a României / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
freepik.com
Yuan vs dolar. Foto: Freepik.com
Aragaz / Foto: Freepik

pixel