Compania Amazon revoluționează piața livrărilor

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Amazon
Amazon
Amazon a primit aprobare de la Administraţia Federală Aeriană pentru a livra colete cu drona. Ideea i-a venit şefului executiv al Amazon în 2013. Timpul mediu de livrare al unui colet ar putea fi redus la 30 minute.

Administraţia Federală Aeriană din America a dat aprobare Amazonului de a livra coletele cu drona. Timpul de livrare s-ar reduce la 30 de minute, iar drona complet electrică ar putea transporta până la 5 kilograme. Compania va pune la treabă o dronă cu tehnologie avansată de conştientizare spaţială, care îi permitea să evite contactul cu alte obiecte.

RECORD absolut stabilit de patronul Amazon, Jeff Bezos

„Din cunoştinţele noastre, pe masa autorităţilor nu există un astfel de proiect. Livrarea cu dronele nu cred că îşi poate închipui cineva ca ar putea fi mai ieftină decât livrarea care se petrece în modul actual şi de asemenea ar trebui creat cadrul legislativ prin care astfel de drone pot apărea”, spune Cornel Morcov, director comercial firmă curierat, referitor la momentul în care și românii își vor primi coletele în zbor.

„Suntem deschişi oricărei metode de livrare mai ales în beneficiul clientului nostru dar ţinând cont că avem foarte multe expediţii, în jurul a 250 de mii pe zi, ar îngreuna momentan metoda de livrare”, spune și Răzvan Bondoc, asistent manager firmă curierat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Ilie Bolojan
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Salina Praid
David Popovici și Daniel Dines, CEO UiPath
Camioane de marfă
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.

ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro

pixel