Companiile românești implicate în comerțul cu Rusia primesc sprijin de la stat

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Firmele românești care au relații comerciale cu Rusia, Ucraina sau Belarus vor primi sprijin din partea statului
Firmele românești care au relații comerciale cu Rusia, Ucraina sau Belarus vor primi sprijin din partea statului
Există o serie ce companii românești care au fost prinse la mijloc în conflictul armat după ce Rusia a invadat Ucraina.

Companiile româneşti care fac export în Federaţia Rusă, Ucraina şi Belarus, ca şi companiile româneşti care cumpără materii prime sau produse din aceste ţări, pot apela la asistenţa oferită de reprezentanţii din străinătate ai Ministerului Antreprenoriatului şi Turismului (MAT).

"Companiile româneşti care derulează operaţiuni de export pe pieţele Federaţiei Ruse, Ucrainei şi Belarus, precum şi producătorii români care se aprovizionează cu materii prime ori subansamble din aceste ţări pot apela la asistenţa oferită de reprezentanţii din străinătate ai Ministerului Antreprenoriatului şi Turismului", se menţionează într-un comunicat al instituţiei.

Conform sursei, Birourile de Promovare Comercial Economică (BPCE) vor sta la dispoziţia operatorilor economici a căror activitate este afectată în aceste momente, în vederea identificării de noi parteneri de export sau furnizori de materii prime de pe pieţe alternative.

Citește și: Teama instalată în rândul românilor, efecte GRAVE. Mohammad Murad, semnal de alarmă: Statul trebuie să intervină. Totul se blochează

Societăţile comerciale afectate se pot adresa Departamentului de Comerţ Exterior ([email protected]) sau direct reprezentanţilor economici externi, ale căror date de contact sunt publicate pe site-ul Ministerului Antreprenoriatului şi Turismului.

Companiile din apărare primesc sprijin financiar

Mai mult, Guvernul României a aprobat pe 09.03.2022, proiectul de Hotărâre de Guvern care asigură protecţia personalului şi implicit a societăţilor, în perioadele neacoperite de comenzi sau contracte ale operatorilor economici din industria de apărare.

Actul normativ oferă operatorilor economici posibilitatea păstrării pe posturi a personalului specializat în realizarea produselor specifice sectorului de apărare, în scopul menţinerii în stare de funcţiune a capacităţilor de producţie specializate.

„Prin Hotărârea inițiată de Ministerul Economiei au fost  prevăzute fonduri pentru finanţarea numărului mediu maxim de personal. Astfel că, 1.380 de angajați vor beneficia de salarii care însumează 77.400.000 de lei”, a afirmat ministrul economiei Florin Spătaru. 

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Broker de bursă / Foto: Freepik
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Stații de încărcare / FOTO: Freepik
La bursă / FOTO: Freepik
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Dolari / FOTO: Unsplash
Google / Foto: Unsplash
Criptomonede
Hackeri
Credit ipotecar / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
foto: pexels.com
Donald Trump
Completare documente / FOTO: Freepik
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru
pexels.com
Donald Trump
Foto: Pexels.com
Contabil
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Euro și lei / Foto: Oana Pavelescu
Militar ucrainean / Foto: Serhii Nuzhnenko / Radio Europa Liberă

pixel