CNAIR: săpăturile la tunelul Robești avansează pe autostrada Sibiu-Pitești
Lucrările pe secţiunea montană...
Decizia vine în urma eșuării negocierilor începute pe data de 5 februarie 2020 și a refuzului conducerii de a răspunde favorabil revendicărilor angajaților.
Sindicatul Omniasig a sesizat Inspectoratul Teritorial de Muncă București pentru concilierea conflictului colectiv de muncă.
Salariații sunt nemultumiți deoarece, în ultimii doi ani, compania nu a mai acordat nicio creștere salarială și dorește ca în continuare timp de doi ani să nu acorde nimic.
Cât a plătit Omniasig în 2018 pentru asigurări
„Revendicările principale ale salariaților se referă la o majorare salarială de 10% care să acopere inflația din perioada 2016-2019, creșterea valorii tichetelor de masă de la 9,57 lei/zi la 15 lei/zi și majorarea cuantumului unor bonusuri și prime acordate la nivelul companiei cu diverse ocazii”, a anunțat sindicatul.
Salariații sunt hotărâți să parcurgă toate formele de protest prevăzute de lege dacă pe parcursul concilierii nu se va ajunge la o înțelegere.
Compania nu a emis, până la această oră, un punct de vedere.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lucrările pe secţiunea montană...
Câștigurile din criptomonede intră, oficial și fără...
Primele zece zile din 2026...
Bucureștiul intră într-un...
Audi pregătește un nou model...
Producţia naţională de automobile a scăzut cu 2,6%, în...
Brazilia se așteaptă ca acordul...
Energia nucleară a devenit, în...
Autoritățile din Australia au declarat stare de dezastru...
România a votat în favoarea...
Primarul Kievului, Vitali...
Agenția Națională de...
Scumpirea energiei din ultimii...
Creșterea explozivă a...
Ministerul Finanțelor a...
Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...
Cei peste 43.000 de utilizatori...
Statele membre ale Uniunii...
Mai mulți senatori democrați...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe...
Moneda națională s-a depreciat...
Scăderea consumului s-a...
Ramona Colea, CEO FlightClaim,...
Legea 239/2025, criticată de...