Contractele futures pentru țițeiul american au atins 85 de dolari pe baril la New York pentru prima dată din octombrie, în condițiile în care reducerile de ofertă OPEC+ susțin o piață care se consolidează constant, notează Bloomberg.
Contractele futures West Texas Intermediate au crescut cu până la 1,6%.
Reducerea producției de către Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații săi - împreună cu o perspectivă solidă a consumului în acest an - au contribuit la creșterea prețurilor. Conflictul din Orientul Mijlociu a determinat, de asemenea, ca porțiuni din transportul maritim global să se devieze în jurul Africii pentru a menține echipajele și încărcătura în siguranță.
Contractele futures de petrol din apropiere se tranzacționează cu prime mari față de cele pentru o dată ulterioară, ceea ce indică o cerere puternică pentru livrare imediată.
Citește și: Agitație pe piața petrolului. Barilul, la cel mai înalt nivel din ultimele patru luni
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Dreptul Fiscului de a stabili...
Schimbare privind bancnotele româneşti.
Persoanele fizice care...
Bursa de Valori București a...
Germania își taie estimările de...
India va reduce drastic taxele...
Agenţia Naţională de...
Deputatul USR Claudiu Năsui...
Inspecţia Muncii a aplicat...
Banca Națională a României a...
Uniunea Europeană trage un...
Această analiză, realizată de...
A crescut rata şomajului la finalul anului 2025.
Mugur Tolici va prelua, de la 1...
Prețurile carburanților au...
Șeful Bundesbank, Joachim...
Indicele ROBOR la trei luni, utilizat în calculul...
Cifra de afaceri din comerțul...
România intră, prin programul european SAFE, într-o nouă...
Gigantul cripto Tether Holdings...
Managerii din principalele...
Gigantul tehnologic american...
Rezerva Federală a SUA este...