Coreea de Nord, gest radical care arată că nu glumește

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Kim Jong Un
Kim Jong Un
Coreea de Nord a confirmat o informație care a fost relatată inițial de Coreea de Sud și care arată escaladarea tensiunilor dintre cele două țări.

Gestul Coreei de Nord vrea să demonstreze că nu este dispusă să facă niciun fel de compromis. Informația a fost relatată inițial de Ministrul Unificării din Coreea de Sud care spunea într-un comunicat oficial că: ”Putem confirma că a fost demolat biroul de legătură din Complexul Industrial din Gaesong prin bombardare”.

Agenția de știri nord-coreeană, KCNA, a relatat și aceasta că biroul de legătură a fost ”complet distrus”.

Consiliul de securitate națională al Coreei de Sud a convocat o reuniune după ce biroul a fost distrus, a declarat pentru NBC News un purtător de cuvânt președintelui.

Ministerul Apărării sud-coreean a spus că monitorizează mișcările militare din Coreea de Nord și este continuu în alertă.

Sora lui Kim Jong-Un, din ce în ce mai vizibilă. De ce

"Depunem toate eforturile să gestionăm stabil situația, astfel încât situația să nu se transforme într-o criză militară", se spune într-un comunicat al Ministerului Apărării. „În cazul în care Coreea de Nord va recurge la provocări militare, armata noastră va răspunde pe măsură”.

Vice-ministrul unificării din Coreea de Sud, Suh Ho, care se afla la conducerea biroului care a fost demolat, a declarat că gestul unilateral al Coreei de Nord a fost „fără precedent în relațiile inter-coreene”, numindu-l „un act fără sens care nu ar fi trebuit să se întâmple”.

"Ne exprimăm regretul profund și protestăm împotriva gestului”, a spus Suh.

La începutul acestei luni, Coreea de Nord a amenințat că va închide definitiv biroul de legătură cu Coreea de Sud, deoarecedea din urmă nu a împiedicat activiștii să trimită pliante anti-nord-coreene peste graniță.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Titluri de stat Fidelis
Bursă / Foto: Freepik

Bursa de Valori Bucureşti a închis săptămâna pe roşu

BVB a închis pe roşu ultima şedinţă de tranzacţionare a...

Wizz Air
Baterii / Foto: Freepik
ANAF
Schimb valutar / Foto: Pexels
Carne de pui. Foto: Freepik.com
Un bărbat citește mai multe documente / Foto: Freepik
Hidroelectrica
La benzinărie
Ionuț Moșteanu
Marian Vanghelie

Marian Vanghelie, executat silit de ANAF

ANAF a declanșat procedura de executare silită împotriva...

Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR
Lingouri de aur

Azi se hotărăște soarta pensiilor magistraților

Ședință extraordinară de guvern vineri pentru proiectul...

Rezervoare de petrol

China a ieșit la cumpărături și barilul respiră din nou

Rafinăriile independente ale Chinei – cunoscutele...

Cumpărături online / Foto: Freepik
Cyril Ramaphosa și Donald Trump / Foto: Casa Albă
Cloudflare / Foto: DCBusiness
TVA / Foto: Freepik.com
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Șofer / sursa: Freepik.com
AI. Foto: Freepik.com
Funcționari / Foto: Arhiva DCBusiness

Șoc în administrație. ANAF taie banii primăriilor

ANAF taie banii primăriilor care încalcă legea. Bugetele...

Foto: Pexels.com

pixel