Coreea de Nord, pe picior de război. A lansat mai multe rachete

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Kim Jong-Un
Kim Jong-Un
Coreea de Nord a lansat sâmbătă mai multe rachete cu rază scurtă de acţiune spre Marea Japoniei, a anunţat armata sud-coreeană, în timp ce procesul de denuclearizare a Phenianului este în impas, relatează France Presse. 

Coreea de Nord "a lansat mai multe rachete cu rază scurtă de acţiune din Peninsula Hodo, în apropiere de oraşul de coastă Wonsan, spre nord-est între 9.06 (0.06 GMT) şi 9.27 astăzi", a declarat comandamentul militar sud-coreean într-un comunicat. 

Rachetele au zburat între 70 şi 200 km deasupra Mării Japoniei, potrivit comunicatului difuzat la Seul. 

Mai înainte în această săptămână, Phenianul a avertizat Statele Unite asupra "unui rezultat indezirabil" dacă nu îşi vor ajusta poziţia până la sfârşitul anului, în timp ce negocierile privind programul balistic şi nuclear nord-coreean sunt blocate de trei luni. 

"Rezoluţia noastră privind denuclearizarea rămâne intactă şi o vom lua atunci când vine momentul", a declarat viceministrul nord-coreean de externe Choe Son Hui, citată de agenţia de presă oficială KCNA. 

"Dar acest lucru va fi posibil numai dacă Statele Unite îşi revizuiesc şi reformulează calculul actual", a adăugat ea. Dacă ei "nu îşi ajustează poziţia înainte de termenul limită pe care l-am propus, se vor confrunta cu un rezultat indezirabil". 

În noiembrie şi aprilie, Phenianul a anunţat deja că a testat "arme tactice", fără a le preciza natura. Acestea au fost primele teste de arme anunţate de Nord de la începutul negocierilor cu Statele Unite în 2018 privind programele sale de rachete balistice şi de arme nucleare. 

Cu toate acestea, regimul nord-coreean s-a abţinut până acum să testeze rachete balistice sau arme nucleare, ceea ce ar opri definitiv apropierea sa de Seul şi Washington. 

Lansările de sâmbătă "nu încalcă moratoriul asupra testelor de rachete impus de Kim Jong Un însuşi", care "se aplică doar rachetelor balistice intercontinentale", a estimat la Seul specialistul în Coreea de Nord Ankit Panda. 

"Din punct de vedere istoric, Coreea de Nord nu a testat nimic în timp ce aveau loc discuţii cu Statele Unite şi nu există discuţii acum", a adăugat el. 

După summitul de la Singapore din iunie 2018, preşedintele american Donald Trump şi liderul nord-coreean Kim Jong Un s-au despărţit în februarie la Hanoi asupra unui dezacord: Kim cerând ridicarea sancţiunilor văzute de Trump prea importante, în schimbul unui început al denuclearizării considerat prea timid.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Bursa de Valori București
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...

NUntă / Foto: Freepik

Șeful ANAF, precizări despre taxarea darului de nuntă

Șeful ANAF a venit cu precizări după ce în spațiul...

Labubu
Bursa / sursa foto: Pexels.com

Cea mai mare agenție de turism se listează pe BVB

Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din...

CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea

Decizia CCR care aruncă în aer reguli fiscale

Curtea Constituțională a României a emis Decizia nr....

Consiliul Consurenței / Foto: DCBusiness
Fermier într-un lan de floarea soarelui / Foto: Freepik
Dosare de pensii
Bogdan Cârpăveche, Director PwC România
BVB
UE - Rusia. Freepik.com
Klaus Iohannis / Foto: Președinția României
Numără dolari / FOTO: Freepik
Sediul Băncii Centrale Europene / Foto: BCE / Flickr
Aur vs Bitcoin / FOTO: Freepik

pixel