Google și Apple au mari probleme în Coreea de Sud

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
iPhone
iPhone
După ce cele două mari companii tech au avut mai multe litigii cu autoritățile mai multor țări, acum Coreea de Sud dă în judecată Google și Apple pentru impunerea unor anumite metode de plată.

Autoritatea de reglementare în domeniul telecomunicațiilor din Coreea de Sud a declarat vineri că Google și Apple au abuzat de poziția lor dominantă pe piața aplicațiilor și a avertizat asupra unor posibile amenzi în valoare totală de până la 50,5 milioane de dolari, informează Reuters.

Comisia pentru comunicații din Coreea (KCC) a afirmat într-o declarație că cei doi giganți din domeniul tehnologiei au forțat dezvoltatorii de aplicații să folosească doar anumite metode de plată și au provocat voit întârzieri în revizuirea aplicațiilor. Comisia va delibera asupra unor amenzi pentru cele două mari companii, se arată în declarație.

"De la începutul investigației de constatare a faptelor, în august 2022, am colaborat îndeaproape cu KCC pentru a explica modul în care respectăm noua lege, asigurându-ne în același timp că, prin facturarea noastră alternativă, continuăm să oferim o experiență sigură și de înaltă calitate pentru toți. Ceea ce KCC a împărtășit astăzi este "pre-notificarea" și vom analiza cu atenție iar ulterior vom prezenta răspunsul nostru. Odată ce decizia finală în scris ne va fi trimisă, o vom analiza cu atenție pentru a evalua următorul pas", a precizat Google într-o declarație pentru Reuters.

Apple nu a răspuns imediat la solicitările de comentarii ale Reuters.

În 2021, Coreea de Sud a adoptat un amendament la Legea privind afacerile din domeniul telecomunicațiilor care interzice operatorilor de magazine de aplicații să oblige dezvoltatorii de software să le folosească sistemele de plată.

KCC a declarat că aplicarea de către Google și Apple a anumitor metode de plată și "perceperea discriminatorie de către Apple a unor taxe pentru dezvoltatorii de aplicații naționale" este de natură să submineze scopul legii de a promova concurența loială.

După audierea companiilor, autoritatea de reglementare ar putea decide să impună amenzi de până la 68 de miliarde de woni (50,47 milioane de dolari), dintre care 47,5 miliarde de woni pentru Google și 20,5 miliarde de woni pentru Apple, a precizat KCC.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Alexandru Nazare
Foto: Freepik.com

Zboruri suspendate la Berlin, din cauza poleiului

Aeroportul internaţional Berlin-Brandenburg va rămâne...

Foto: Pexels
Foto: Freepik.com
Ședință de guvern
Nicusor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Ilie Bolojan a anunțat cum vrea să repornească economia

Guvernul lucrează la un pachet complex de măsuri pentru...

Poluare / Foto: Freepik
Contor de gaze / Foto: Freepik
Banca Națională a României / Foto: Oana Pavelescu
The Washington Post / Foto: DCBusiness

The Washington Post anunță concedieri masive

The Washington Post a început miercuri o rundă amplă de...


pixel