Coronavirus. Bill Gates este ȘOCAT. Nu s-a așteptat la așa ceva

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Bill Gates
Bill Gates
Fondatorul corporației Microsoft, Bill Gates, s-a declarat chiar șocat, dar și neliniștit de modul în care sunt răspândite pe rețelele de socializare informații false legate de pandemia de covid-19, dar și de faptul că unele ”idei cu adevărat trăsnite” sunt puse pe seama lui.

”Astfel de idei trăsnite, nebunești se răspândesc pe rețelele de socializare mai repede decât adevărul. Sunt șocat că numele meu se regăsește în aceste teorii ale conspirației”, a declarat Gates într-un interviu acordat publicației germane Bild. 

Omul de afaceri a recunoscut, totodată, că a lansat avertismente, că a cerut autorităților și oamenilor să se pregătească pentru o pandemie, iar acum au apărut oameni care susțin că el, Bill Gates, este responsabil pentru ceea ce se întâmplă acum. 

”Ne aflăm în plină pandemie și, înainte de a lansa minciuni și dezinformări, trebuie să prezinți fapte și să spui adevărul, nu să induci în eroare”, a insistat miliardarul american. 

Citește și Bill Gates spune cât va dura pandemia de Covid-19

La începutul pandemiei, când Bill Gates și soția lui, Melinda, au anunțat că se implică, prin intermediul fundației lor, în lupta împotriva noului coronavirus, alocând milioane de dolari eforturilor de găsire a unui vaccin, susținătorii teoriei conspirației au afirmat că, de fapt, noul virus este o operațiune planificată pentru ciparea oamenilor și că, în spatele ei, s-ar afla cofondatorul Microsoft.

Recent, omul de afaceri a apreciat, referindu-se la durata pandemiei, că țările bogate vor reuși să-i pună capăt la sferșitul anului 2021, restul lumii se va mai lupta cu noul coronavirus încă un an. Oricum, Gates este de părere că pandemia a aruncat omenirea cu mulți ani în urmă. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Germania / FOTO: Unsplash
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...


pixel