Coronavirus. Cel mai mare târg de telefone mobilă, marcat de noua epidemie

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Cel mai important târg de tehnologie se resimte din cauza epidemiei provocate de noul coronavirus.

Lista firmelor care și-au anulat participarea se lungește pe zi ce trece, scrie Bild.

Anunțul de retragere cel mai recent a venit din partea Sony. Anul trecut, compania își prezentase telefonul Xperia 1, la acest târg.

Sony spune că: ”A fost dificil să luăm decizia retragerii de la acest eveniment însă pentru compania noastră, siguranța și bunăstarea clienților, partenerilor, media și a angajaților”.

Compania va fi prezentă în schimb într-un alt mod. Își va prezenta noile prodise online, pe Youtube, pe data de 24 februarie.

Alte companii care și-au anunțat retragerea de la Târgul Internațional al Tehnologiei de la Barcelona sunt: Amazon, LG, Nvidia, Ericsson.

Apple și Caviar produc telefoane de peste cinci mii de dolari VIDEO

Samsung și-a manifestat de asemeni preocuparea față de noua epidemie și își va trimite o delegație mult restrânsă la Barcelona.

GSMA, organizatorul acestui eveniment, se aștepta la mai mult de 100.000 de vizitatori. În ciuda faptului că multe companii au renunțat să participe la târg, GSMA nu renunță la acest eveniment.

Compania organizatoare a declarat pentru BBC că a luat măsuri suplimentare pentru ca cei care vor participa la târg să nu se îmbolnăvească.

GSMA nu numai că a întărit măsurile de igienă dar a interzis participarea unor companii astfel că nimeni din regiunea chineză Hubei, de care aparține Wuhan, nu poate participa și nici cei care au fost în China în ultimele 14 zile.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediu Agenției Naționale de Integritate
Reabilitare termică a unui bloc / Foto: Arhivă
ANAF
Black Friday / Foto: Freepik

Cum să nu iei țeapă de Black Friday

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor...

OpenAI
Aptiv, Ineu
Lucrători manevrează o vană de pe o conductă de gaze

Șantierul Naval Mangalia, salvat prin programul SAFE

Statul român are în vedere salvarea șantierului naval de...

Importuri mașini / sursa foto: Freepik.com
Sultan Al Jaber, ADIPEC
Freepik.com
Lukoil

Bulgarii, loviți în plin de sancțiunile impuse Lukoil

Bulgaria s-ar putea confrunta cu pierderi economice...

Gabriel Biriș
Numărul fimelor care pun lacătul crește
Foto: Mihai Ciobanu
Energie. Foto:Freepik.com
Bani
Explozie în cartierul Rahova
Black Friday 2023. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Sonde. Freepik.com
Reclamă 7Up / Foto: Dave Fey / Flickr
Mașini / Sursa foto: Freepik.com / @tongstocker1987
ANAF. Freepik.com

pixel