Coronavirus. Expert din Singapore: Se va repeta mai devreme

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Și mai este o chestiune care îi sperie pe specialiști
Și mai este o chestiune care îi sperie pe specialiști
Se pare că miliardarul american Bill Gates a fost amabil când a declarat, spre nemulțumirea multora, că o nouă pandemie provocată de un alt coronavirus se va produce peste 20 de ani. Profesorul Wang Linfa, din Singapore, lansează un avertisment, atrăgând atenția că lucrurile se vor repeta mult mai repede.

”În următorii 10 ani, omenirea se va confrunta cu altă infecție de coronavirus, care se va transmite de la animale la oameni”, a afirmat profesorul Wang Linfa, citat de publicația Streits Times. Director al Programului pentru noi afecțiuni infecțioase inițiat de Școala de medicină Duke-NUS, din Singapore, omul de știință a precizat că, pentru moment, nu se poate spune când anume se va întâmpla altă epidemie. 

Dar, s-a grăbit el să sublinieze ”cu siguranță ne vom confrunta cu alt virus, nou, necunoscut, la fel cum a fost SARS-CoV-2. Este inevitabil”, a insistat profesorul din Singapore, precizând că ”este greu de anticipat cât de serioasă va fi următoarea pandemia”. 

În ceea ce privește actualul virus care continuă să se răspândească în întreaga lume, Wang Linfa, a dat glas îngrijorării oamenilor de știință, care se ”tem că SARS-CoV-2 s-ar putea transmite de la om la animale și, după o perioadă, invers, adică de la animale înapoi la om”. 

Citește și Coronavirus. Expert britanic. Teorie EXPLOZIVĂ privind SARS-CoV-2

Avertismentul profesorului din Singapore vine să confirme prognoza, deloc încurajatoare, lansată de omul de știință american Michael Greger, potrivit căruia pe viitor planeta va fi ”atacată” de un nou virus, ”apocalitptic”, față de care actualului coronavirus va părea o nimica toată. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump
Un început frumos
Gabriela Nistor, CEO Salt Bank
Hollywood / sursa foto: Pexels.com
Versace și alte mărci de lux vor fi vândute unei multinaționale americane
Prosumatori. Foto: Freepik.com
Bani
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Cip / sursa foto: Freepik.com

Google atacă dominația Nvidia și lansează Ironwood

Alphabet dezvăluie cipul Ironwood, dedicat exclusiv...

Apple

Panică majoră la Apple. Gest disperat al companiei

Gigantul american din domeniul tehnologiei Apple a...

Project 2025 / Foto: DonkeyHotey / Flickr
Totul crește / FOTO: Freepik
Mihai Daraban
electricitate
O persoană numără bani / Foto: DCBusiness
Peter Navarro și Donald Trump
La benzinărie / FOTO: Freepik
Francois Villeroy de Galhau / FOTO: Wikipedia
Reciclare / Foto: Freepik
Bebeluș / FOTO: Freepik
Bogdan Ivan
Sigla Renault
Dolari / Foto: Freepik

Dolarul își revine din amețeală și urcă în fața euro

Dolarul american și-a recăpătat din avânt, după ce...

Nu toți acceptă însă / FOTO: Freepik

China caută aliați împotriva tarifelor impuse de SUA

O încercare ce se dovește însă destul de dificilă. 

Foto: Freepik.com

Acțiunile chineze ar putea fi radiate din SUA

Un risc crescut, dar fără măsuri iminente.

Depozit
Știrile dimineții
Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook

pixel