Covid-19. Anthony Fauci, afirmație ȘOCANTĂ despre primele vaccinuri

Autor: Andreea Craciun
Data actualizării:
Data publicării:
Doctorul Fauci: Cum să protejăm copiii mai mici de 12 ani împotriva COVID-19
Doctorul Fauci: Cum să protejăm copiii mai mici de 12 ani împotriva COVID-19
În timp ce oamenii așteaptă cu nerăbdare noi vești cu privire la potențialele vaccinuri împotriva noului coronavirus, rămân încă semne de întrebare despre cât de bine vor funcționa și ce vor face pentru a stopa pandemia.

”Un lucru foarte important este că primele vaccinuri împotriva COVID-19 vor preveni simptomele la cei care se infectează cu coronavirusul și mai puțin să omoare virusul în sine”, a declarat Anthony Fauci, directorul Institutului Național pentru Alergii și Boli Infecțioase, în cadrul unui summit citat de Medscape.

„Principalul lucru pe care doriți să-l faceți este ca, dacă oamenii se infectează, să nu se simtă rău și, dacă îi împiedicați să se simtă rău, veți preveni în cele din urmă ca acesta să se îmbolnăvească grav”, a mai spus Fauci.

Prevenirea simptomelor este un „obiectiv principal” în procesul de dezvoltare a vaccinului, a spus Fauci. A scăpa complet de virus este considerat un „obiectiv final”.

„Pentru ceea ce m-aș mulțumi, și toți colegii mei s-ar mulțumi, este principalul obiectiv final, acesta fiind cel de a preveni boala”, a spus el. "Și asta sperăm să se întâmple și, dacă o vom face, acest lucru va contribui mult la terminarea acestei crize foarte dificile în care ne aflăm".

Vaccin COVID-19. Europa, avertizată: Nu vă faceți ILUZII

Cu simptome severe reduse, coronavirusul ar reprezenta o amenințare mai mică. Apoi oamenii de știință s-ar putea concentra pe dezvoltarea unei soluții care să atingă obiectivul deplin de prevenire a infecției inițiale.

Mai mulți candidați la vaccin se află în studii clinice în stadiu târziu în SUA, iar datele privind siguranța și eficacitatea ar putea fi gata pentru revizuire până la sfârșitul anului. Acest lucru ar face ca dozele inițiale să fie disponibile lucrătorilor din prima linie la sfârșitul anului 2020 și începutul anului 2021 și să deschidă calea pentru distirubirea pe scară largă, în primele luni din 2021.

Strategiile de atenuare, cum ar fi purtarea măștilor pentru față, distanțarea socială și evitarea mulțimilor mari de oameni vor fi importante pentru a preveni răspândirea infecției "destul de mult timp", a spus Fauci.

„Aderarea la măsurile de sănătate publică acum va face mai ușor și mai rapid să ajungem unde dorim, ceea ce se apropie de o anumită formă de normalitate”, a spus el.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Râul Corund se scurge în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Impozite și taxe / Foto: Freepik
Bancnote lei / sursa foto: Freepik.com / Vlad Ispas
Adrian Negrescu
Dosare
Sebastian Burduja
Factura. Freepik.com
Criză economică / Foto: Freepik

ASF se pregătește de noi scenarii de criză

ASF actualizează normele privind simularea situațiilor...

Ghișeu
Haine puse pe umerașe
Cărbune
Un agent al temutei ICE escortează o persoană pentru a fi expulzată / Foto: ICE
WhatApp / Foto: Freepik
Incendiu Grecia / Foto: iefimerida.gr / Facebook
Sediul ANRE
La benzinărie / FOTO: Freepik
Turkstream / Foto: botas.gov.tr
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Sebastian Burduja
Foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu

Firme tip "conductă", în vizorul ANAF

Fraudă de 1,8 milioane de lei cu o firmă de tip...

Nicușor Dan, președintele României

Discuţii Nicuşor Dan - sindicate, la Palatul Cotroceni

Preşedintele Nicuşor Dan discută, în această dimineaţă,...

Conferință la BCE / FOTO: BCE
Documente ANAF. Freepik.com
Renault / FOTO: Unsplash
Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Contabil / Foto: Freepik

ANAF clarifică o dilemă frecventă privind SAF-T

Tot mai multe firme aflate la început de drum sau cu...


pixel