COVID-19. Doi giganți ”atacă” o versiune reformulată a vaccinului

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Experții lucrează intens
Experții lucrează intens
Compania farmaceutică franceză Sanofi a lansat luni un nou studiu clinic de fază II pentru principalul său vaccin candidat împotriva COVID-19, dezvoltat împreună cu britanicii de la GSK, după eşecul din toamnă al unei prime versiuni, în speranţa ca produsul final să poată fi utilizat în cel de-al patrulea trimestru, a anunţat luni laboratorul francez, potrivit AFP.

''Acest nou studiu de fază II va evalua potenţialul unei formulări îmbunătăţite antigen în scopul obţinerii unui răspuns imunitar optim, în special la adulţii vârstnici'', a afirmat compania într-un comunicat.

Precedentul studiu de fază I/II pentru acest vaccin prevăzut iniţial pentru vara lui 2021 s-a finalizat în decembrie cu o eficacitate insuficientă la persoanele cu vârsta peste 50 de ani. Vaccinul este pe bază de proteină recombinată cu adjuvant, o tehnologie mai tradiţională decât cea utilizată la vaccinurile cu ARN mesager fabricate de Pfizer şi Moderna.

Citește și Bilanț COVID-19. A crescut numărul bolnavilor de la Terapie Intensivă

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Oameni pe stradă / Foto: DCBusiness
Lingouri de aur
Anker PowerCore 10000
Hidroelectrica
Trenuri
ANAF

Buletinul electronic creează mai mult probleme românilor

Noile cărți electronice de identitate, emise cu...

Lucrător din industria petrolieră / FOTO: Freepik
Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Ilie Bolojan

Bolojan: Deficitul bugetar mare nu mai poate fi susținut

Ilie Boloja atrage atenția că România se confruntă cu o...

Donald Trump

MAGA, divizată din cauza războiului Israeliano-Iranian

După ce și-a câștigat un nou mandat cu mesajul...

Freepik.com
Freepik.com
Bani. Freepik.com
Uzină Ford / Foto: Flickr
Ucraina se aşteaptă ca viitorul pachet de sancţiuni europene contra Moscovei să vizeze şi compania de stat Rosatom

Rosatom construiește prima centrală nucleară din Kazahstan

Agenţia pentru Energie Nucleară din Kazahstan a anunţat...

Uzinele Dacia
Donald Trump și Elon Musk
Tel Aviv sub asediul Iranului
Freepik.com
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
Metrou București
Petrol / FOTO: Freepik
Ghișeu
Gazprom

pixel