Covid-19 face ravagii. Bloomberg a calculat pierderile economiei mondiale

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Analistul politic Bogdan Chirieac a comentat ieșirea lui Florin Cîțu, după anunțul INS privitor la creșterea economiei în primul trimestru.
Analistul politic Bogdan Chirieac a comentat ieșirea lui Florin Cîțu, după anunțul INS privitor la creșterea economiei în primul trimestru.
Lumea se va adânci în cea mai profundă criză de la Marea Depresie din 1930, avertizează analiștii de la Wall Street. În orice caz, până în 2022, Produsul Intern Brut mondial nu va reveni la nivelul de dinantea izbucnirii epidemiei de coronavirus, apreciază experții. 

Pandemia de coronavirus va priva economia mondială de 5,5 trilioane de dolari în următorii doi ani, scrie Bloomberg, citându-i pe analiștii de la JPMorgan Chase & Co. Sumă care depășește producția anuală de mărfuri și servicii a Japoniei.

”După ce din cauza pandemiei guvernele lumii au recomandat închiderea afacerilor, iar oamenii au rămas acasă, lumea se va adânci în cea mai profundă recesiune mondială începând din anii 1930”, precizează Bloomberg.

Citește și Jale în industria berii. Un mare producător înregistează pierderi de 4%

Potrivit prognozelor analiștilor, căderea nu va fi de durată, dar chiar și așa, economia lumii nu va reveni nici până în 2022 la nivelul de dinainte de criză. ”Chiar și în condițiile unor stimuli fiscali fără precedent, PIB-ul mondial nu va reveni la trendul anterior în următorii doi ani”, se arată în analiza prezentată de economiștii americani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cadastru / Foto: Freepik
Metrorex va elibera carduri contactless
Magistrati / Foto: Freepik
Alexandru Nazare
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Freepik.com
Loto
foto: pexels.com
Unii bugetari riscă să piardă bani

Bugetarii, în alertă: restructurările bat la ușă

Ministerul Muncii a pus în deszbatere publică o...

Foto: Reuters
Factura. Freepik.com
Executare silită / Foto: Freepik
Grup de polițiști
Bani / Foto: DCBusiness
Ferma. Foto: Pexels.com
Foto: AI Freepik.com
Modificarea PNRR
Fiecare poate verifica personal câți bani are acumulați
freepik.com
Inspecție fiscală / Foto: Freepik
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă

Programul Rabla 2025: când se relansează și ce buget are

MInistrul Mediului a anunțat când se reia programul...

Specialist IT / FOTO: Unsplash

Top câștigători și pierzători la BVB în ședința de marți

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis şedinţa de...

Bani. Foto: Freepik.com
Întâlnirea liderilor europeni împreună cu Volodimir Zelenski la Casa Albă cu Donald Trump

pixel