Covid-19. India lucrează intens la un medicament altfel

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
UN producărot indian intră in cursa pentru obținere unui nou medicament
UN producărot indian intră in cursa pentru obținere unui nou medicament
India pune la punct un medicament pentru tratarea bolnavilor de Covid-19 cu care a ajuns în faza a II-a a testărilor.

Compania Sun Pharmaceutical Industries a dezvoltat un medicament mai special pentru lupta cu SARS-CoV-2, acesta fiind un derivat din plante.

Cea mai mare companie farmaceutică din India va demara faza a II-a a testărilor pe 210 pacienți care se află internați în 21 de spitale iar primele rezultate sunt așteptate în luna octombrie.

Terapia care a fost inițial creată pentru a trata boala dengue arată că are un efect antiviral larg în testele inițiale de laborator care au fost făcute împotriva noului coronavirus, se spune într-un document dat publicității de Sun Pharmaceutical Industries.
Acesta, AQCH, este primul medicament pe bază de plante care a fost aprobat pentru a intra în testele clinice de către autoritatea farmaceutică din India.

Primul tratament cu anticorpi, testat pe pacienții cu Covid-19

Medicamentul experimental al Sun Pharma se numără printre cele câteva sutele de medicamente din lumea întreagă, singurul care vine din India, țară care este renumită prin producerea de medicamente generice care sunt variantele ieftine ale celor care au fost concepute de alte țări.

După publicarea acestei informații, acțiunile Sun Parma au crescut cu 3,3% vineri pe bursa din Mumbai, ajungând la cel mai mare nivel din luna noiembrie 2018. 

Rezultalele preliminare in-vitro și pe animale mici a oferit încredere companiei indiene de a intra în cursa pentru obținerea unui tratament împotriva Covid-19.

Eficiența în testele in-vitro au fost desfășurate în colaborare cu Centrul Internațional pentru Inginerie Genetică și Biotehnologie din Italia.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Freepik.com
Se schimbă Codul fiscal / Foto: Freepik
Birou. Foto: Freepik.com
Bani. Freepik.com

Se schimbă banii în România. Anunţ de la BNR

Schimbare privind bancnotele româneşti.

Freepik.com
Foto: REUTERS
colaj foto pexels.com
Adrian Nica, șeful ANAF
HoReCa. Pexels.com
Lei și lingouri de aur / Foto: DCBusiness
Cargo GNL / sursa foto: Freepik.com / sharpiloandrey
Dumitru Chisăliță, președintele AEI
INS a publicat cifrele evoluției șomajului în România

ANOFM: Creştere a ratei şomajului

A crescut rata şomajului la finalul anului 2025.

Mugur Tolici
Benzinărie / Foto: Freepik
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik
Aur. Freepik.com
Ghișeu / Foto: Freepik

Veste bună pentru românii cu credite în valută

Indicele ROBOR la trei luni, utilizat în calculul...

Foto: Freepik.com
Pompier / Foto: Freepik

SAFE: Dotări de nivel occidental pentru ISU și DSU

România intră, prin programul european SAFE, într-o nouă...

Tether / Foto: Freepik
Fabrică / Foto: Arhivă
Amazon
Jerome Powell, șeful Fed
Euro. Foto: Freepik.com
Vizita in Germania
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro

pixel