Covid-19. Rata mortalității în România a crescut

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Unii dintre pacienți se aleg cu sechele grave și pe termen lung
Unii dintre pacienți se aleg cu sechele grave și pe termen lung
Centrul European pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor a întocmit un raport în legătură cu evoluţia cazurilor de COVID-19, iar România ocupă un loc în topul celor şapte cele mai afectate ţări. Cadrele medicale au ajuns la epuizare, lucru care afectează lupta împotriva bolii.

România se numără printre cele şapte ţări din UE cu un risc ridicat de mortalitate din cauza COVID-19, conform Centrului European pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor.

Un raport întocmit de aceştia arată că Bulgaria, Cehia, Croaţia, Malta, Spania, Ungaria şi România au înregistrat o creştere exponenţială a numărului de cazuri, multe dintre ele fiind grave.

Covid-19. Pericolul din părul lung și barbă. De ce

În raport se meţionează că „în unele regiuni din aceste ţări sistemele de sănătate sunt deja sub presiune, cu o rată ridicată de ocupare a paturilor de spital şi a secţiilor ATI şi cu personal medical în stare avansată de oboseală.”

Raportul ne spune şi că „Numărul cazurilor COVID-19 au crescut constant în UE din august 2020, dar acest lucru nu are acelaşi impact în toate ţările. În mai multe ţări, creşterea observată se corelează cu rate crescute de testare şi transmitere intensă în rândul persoanelor cu vârste cuprinse între 15 şi 49 de ani”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik
Casă de schimb valutar
Plata cu cardul / Foto: Freepik

Ce scrie pe drona care a căzut în Puiești

O nouă dronă s-a prăbușit marți pe teritoriul României,...

O persoană alimentează cu carburant / Foto: Freepik
Muncitori instalează panouri solare / Foto: Freepik
Resturi de dronă în Republica Moldova
Bani / Foto: DCBusiness
Tancuri / Foto: Freepik

CCR: Legea eșalonării pensiilor private, neconstituțională

Curtea Constituțională a României a admis, marți,...

Oameni de afaceri nemulțumiți / Foto: Freepik

Concordia dă alarma: ”IMCA distruge economia României!”

Confederaţia Patronală Concordia solicită Guvernului...

Cris-Tim

BVB anunță listarea Cris-Tim Family Holding

Cris-Tim Family Holding se listează miercuri la Bursa de...

Justiție
Schiori / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Black Friday 2023. Foto: Pexels.com
Bani
ANAF / Foto: DCBUsiness
Agricultura. Foto: Pexels.com
Senatul Romaniei
Calcule. Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Energie nucleară
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Manager ded firmă / Foto: Freepik
Contor electric

4 motive să investești într-un apartament în București

Capitala României este unul dintre cele mai dinamice...


pixel