COVID-19. Rușii vor să dea LOVITURA! Fac un vaccin MINUNE

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Pare mai degrabă o laudă lipsită de temei
Pare mai degrabă o laudă lipsită de temei
Informația este cât se poate de oficială. Centrul de cercetări științifice ”Vektor” din orașul Novosibirsk, același care a dezvoltat al doilea vaccin anti-covid în înregistrat în Rusia, a anunțat că lucrează la un nou produs, un tratament deosebit, capabil să rezolve două probleme dintr-un foc.

Concret, este vorba despre un vaccin în stare să protejeze atât împotriva gripei obișnuite, cât și a noului coronavirus. În orice caz, așa a anunțat directorul general al Centrului ”Vektor”, Rinat Maksiutov. 

”Dezvoltarea unui vaccin comun împotriva coronavirului și a gripei sezoniere. Se lucrează deja. Specialiștii noștri au făcut primii pași în această direcție”, a declarat Maksiutov, citat de cotidianul Izvestia. 

În urmă cu două zile, pe 19 octombrie, același Maksiutov a afirmat că vaccinul anti-covid dezvoltat de centrul pe care îl conduce, EpiVanKorona, și-a demonstrat capacitatea de a asigura o protecție de sută la sută față de formele severe ale bolii provocate de SARS-CoV-2. 

Citește și VACCINUL anti-covid al rușilor. Este important ce va urma

Potrivit precizărilor sale, testele efectuate pe animale și primate au confirmat că vaccinul poate asigura o imunitate ridicate la covid-19. 

Primul vaccin înregistrat oficial în Rusia este cel dezvoltat de Centrul N.Gamaleya, ”Sputnik V”. Tratamentul se află acum în faza a treia de testare clinică, fiind deja injectate, potrivit responsabililor laboratorului menționat peste 40.000 de persoane. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Ursula van der Leyen
Panou electric / Foto: Freepik
Premierul Marcel Ciolacu / FOTO: Gov.ro
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Completare documente / FOTO: Freepik
Bani

Curs BNR. Dolarul crește, aurul se ieftinește

Banca Națională a României a publicat cursul leului,...

Simona Bucura-Oprescu / Foto: Ministerul Muncii
Poștașul vine cu plicul / FOTO: Poșta Română
SUA vs. China / FOTO: Freepik
Panouri fotovoltaice / Foto: Freepik
Farmacie / Foto: Freepik
Diamante

Investitorii nu mai sunt prieteni cu diamantele

Așa ceva nu s-a mai văzut în ultimele două decenii.

Kenneth Langone, cofondatorul Home Depo
Bursa de la Tokio / Foto: Héctor Romero / Flickr
Targ de joburi
Magazin Apple / Foto: Unsplash
Grafic / FOTO: Freepik
Tineri cercetători / FOTO: Freepik
O femeie își alimentează mașina la o benzinărie / Foto: Freepik
Investitori / FOTO: Freepik
Vas transportor de gaze naturale lichefiate

pixel