COVID-19 se mișcă mai rapid decât vaccinurile, avertizează OMS

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Alertă sanitară de la OMS: „Vaccinarea este depăşită de variantele mutante”
Alertă sanitară de la OMS: „Vaccinarea este depăşită de variantele mutante”
Organizația Mondială a Sănătății avertizează că vaccinurile nu țin pasul răspândirii COVID-19 și că statele membre G7 împart prea puține vaccinuri către națiunile sărace.

"Acesta este un mare ajutor, dar avem nevoie de mai mult şi avem nevoie de ele mai repede. În acest moment, virusul se mişcă mai repede decât distribuţia globală a vaccinurilor. Peste 10.000 de oameni mor în fiecare zi ... aceste comunităţi au nevoie de vaccinuri şi au nevoie de ele acum, nu de anul viitor", a declarat șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Statele care formează gruparea G7 au anunțat că vor să ajute națiunile sărace cu 1 miliard de doze. Promisiunea lor crescuse la Summit-ul din weekend, aceasta rezumandu-se anterior la 130 de milioane. 

Ai avut o formă ușoară de COVID-19? Uite ce au DESCOPERIT cercetătorii

OMS susține că ajutorul este prea mic și vine prea târziu. Inechitatea socială duce la o discrepanță de 73 la 1, între țările G7 și țările cu venituri mici.

Programul Covax a livrat până acum 87 de milioane de doze de vaccin către 131 de țări, deși OMS își propunea un obiectiv mult mai puternic. Organizația a declarat că vrea un procent global de vaccinare mai mare de 70% până la următorul Summit G7, care va avea loc anul următor în Germania.
 
„Pentru a face acest lucru, avem nevoie de 11 miliarde de doze”, a spus Tedros.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...


pixel