Covid-19. 240 miliarde $, fuziune pentru un potențial tratament

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Două mari companii farma ar putea ajunge la o înțelegere
Două mari companii farma ar putea ajunge la o înțelegere
AstraZeneca a făcut o o ofertă preliminară producătorului rival Gilead Sciences pentru o potențială fuziune, spun surse apropiate de chestiune, în ceea ce ar fi cea mai mare afacere din sănătate înregistrată până la această oră.

Firma din U.K. a contactat informal Gilead luna trecută pentru a-și evalua interesul pentru o eventuală înțelegere, au spus sursele apropiate de chestiune dar care au dorit să își păstreze anonimatul. Aceștia au spus că AstraZeneca nu a specificat niun fel de termeni pentru tranzacție. Gilead a discutat propunerea cu consilierii, dar nu au fost luate decizii cu privire discuții.

Zeci de milioane de doze de vaccin, disponibile din septembrie

AstraZeneca, companie farmaceutică evaluată la 140 de miliarde de dolari, este cel mai mare producător de medicamente din U.K și a dezvoltat tratamente de la cancer până la la boli cardiovasculare. Gilead, care valora 96 de miliarde de dolari la închiderea bursei vineri, este creatorul unui medicament care a primit aprobarea în Statelor Unite pentru utilizare acestuia la  pacienți cu covid-19.

Gilead nu este în prezent interesat să vândă sau să fuzioneze cu o altă companie farmaceutică, preferând în schimb să-și concentreze strategia de tranzacționare pe parteneriate și achiziții mai mici, spun sursele. Reprezentanții Gilead au refuzat să comenteze în timp ce un purtător de cuvânt al AstraZeneca a declarat că nu comentează „zvonuri sau speculații”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Insolvență / FOTO: Freepik
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu

pixel