COZI de kilometri, pe Valea Prahovei. Unde sunt PROBLEME

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Trafic aglomerat pe DN1, între Ploiești și Brașov
Trafic aglomerat pe DN1, între Ploiești și Brașov
Valori ridicate de trafic se înregistrează duminică pe DN 1 Braşov-Ploieşti, Poliţia recomandând conducătorilor auto să opteze pentru rute alternative, informează Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române.

Astfel, la Comarnic se înregistrează trafic intens pe sensul de mers Bucureşti către Braşov, fiind formată coloană în mişcare de la kilometrul 101 (localitatea Nistoreşti) până la kilometrul 106.

La Buşteni, pe sensul de mers Ploieşti către Braşov este înregistrată coloană în mişcare de la kilometrul 128 (localitatea Poiana Ţapului) până la kilometrul 131 (localitatea Buşteni), iar pe celălalt sens, aglomeraţia începe de la kilometrul 138 (staţiunea Predeal) până la kilometrul 131 (staţiunea Buşteni).

Poliţiştii acţionează pentru fluidizarea traficului pe raza tuturor staţiunilor montane de pe Valea Prahovei.

De asemenea, începând cu ora 12,45, au fost instituite dispozitive de îndrumare şi informare a şoferilor cu privire la optarea pentru rutele alternative, în localităţile Dârste (DN1/DN 1A), Predeal (DN1/DN 73A) şi Râşnov (DN 73/DN 73 A).

Citește și: Cât ar costa rezolvarea problemei GUNOAIELOR din România

Pentru evitarea aglomeraţiei pe principalele artere rutiere, călătoriile trebuie planificate din timp, cu luarea în considerare a rutelor alternative şi a intervalelor orare.

Astfel, pentru DN 1 Braşov - Ploieşti - Bucureşti, pot fi folosite ca alternative, pentru deplasarea autoturismelor, următoarele artere rutiere:

- DN 1A Braşov - Cheia - Ploieşti - Autostrada A3 - Bucureşti;
- DN 73 Râşnov - Câmpulung - Piteşti - A1 - Bucureşti;
- DN 73 Râşnov - Câmpulung - DN 72A - Târgovişte - DN 71 - Bucureşti;
- DN 71 Sinaia - Târgovişte - Bucureşti.

Conducătorilor auto li se recomandă să manifeste prudenţă la volan, să se asigure şi să semnalizeze înainte de schimbarea direcţiei de deplasare şi să crească distanţa de siguranţă între vehicule. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

CE oltenia
Foto: Freepik.com
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: Pexels.com
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com
Unul dintre sediile băncii Unicredit / FOTO: Unsplash

UniCredit, blocată la Roma dar în plin avânt financiar

Grupul bancar UniCredit nu va mai încerca să încheie...

Raiffeisen / Foto: Salech Hcelas

Două bănci occidentale fac profituri record în Rusia

După declanșarea invaziei rusești în Ucraina, statele...

Nimic nu stimulează optimismul investitorilor
Internet. Freepik.com

Rusia anunţă că îşi face propriul Starlink, pe modelul lui Elon Musk

Rusia anunţă că va avea propria reţea de internet prin...

Dmitri Peskov, umbra președintelui rus
BMW electric
TikTok. Freepik.com
Robert Redford

Ce avere a lăsat în urmă Robert Redford după moartea sa

Robert Redford, actorul și regizorul american care a...

Benzinarie / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Bolojan, mesaj de ultimă oră despre tăieri și cheltuieli

Premierul Ilie Bolojan a exclus o nouă creștere a TVA și...


pixel