Brânză, chefir și vodcă din zer: cum își sabotează România propria industrie a laptelui
Președintele Asociației...
Creșterea acestor pensii nu este neaparat corelată cu creșterea salariului minim.
Pensiile speciale acordate magistraţilor au înegistrat o creştere record în doar trei luni de zile. Sumele suplimentare au venit de la bugetul de stat, se spune în informația publicată de Casei Naţionale de Pensii.
În luna decembrie, numărul magistraţilor care aveau pensii speciale era de 3.629, faţă de 3.568 în luna septembrie, pensia medie primită de aceştia fiind de 17.537 lei, faţă de 16.063 lei în septembrie.
Citește Pensii impozitate. Anunțul făcut de Casa Națională de Pensii
Bugetul de stat a asigurat această creștere, care nu a venit din cota suportată din contribuţiile la pensii plătite de foştii magistraţi. Şi pensiile speciale primite de personalul auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi parchetelor au crescut de la 3.941 lei în septembrie, la 4.024 lei în decembrie. În ceea ce priveşte pensiile speciale primite de foştii parlamentari, acestea au crescut cu aproape 100 lei, de la 4.294 lei în septembrie, la 4.382 lei în decembrie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Președintele Asociației...
Bursa de Valori de la București...
Plenul Senatului a dezbătut...
Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității...
Acest avertisment vine în...
Perspectiva unei avalanșe de...
Banca Națională a României a anunțat cursul monedei...
Un început de an dificil pentru...
Analiștii HSBC identifică mai multe scenarii în care...
Cele trei state reprezintă 20%...
Polonia se pregătește să încheie un acord cu Statele...
România își acoperă integral...
Valoarea tichetelor de masă...
Autoritățile italiene...
Consilierul prezidențial Cosmin...
Guvernul reduce impozitul pe construcții la 0,5% pentru...
Guvernul intervine în regimul...
Guvernul introduce un nou...
Dorin Cojocaru vine, luni, în...
În luna februarie 2025, s-au...
Rusia și SUA au început...
Roșiile românești au revenit în...
România redeschide cea mai mare...
Cotaţia aurului a atins un nivel record.
Președintele Donald Trump a...
Tehnologia bateriilor se pregătește de un salt major,...