Creştere record la bursa de pe Wall Street. Care este motivul

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Wall Street
Wall Street
Cifrele zilei de la marile burse ale lumii. 

Bursa de pe Wall Street a început şedinţa de joi cu o creştere record, după ce Rezerva Federală a SUA a sugerat că ar putea reduce dobânzile de trei ori în acest an, conform informaţiilor Reuters. Indicele Dow Jones Industrial Average a înregistrat o creştere de 0,57%, atingând 39.737,32 puncte, în urcare cu 225,19 puncte faţă de închiderea şedinţei anterioare. De asemenea, Indicele Standard and Poor's 500 a crescut cu 0,58%, atingând 5.255,03 puncte, în creştere cu 30,41 puncte faţă de închiderea precedentă. Indicele Nasdaq a avut o creştere de 0,88%, atingând 16.514,12 puncte, în creştere cu 144,71 puncte faţă de închiderea şedinţei anterioare, conform Reuters.

Londra - Bursa de la Londra a deschis şedinţa de joi în creştere cu 0,95%, indicele principal FTSE-100 a ajuns la valoarea de 7.811,01 puncte, în creştere cu 73,63 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Reuters.

Paris - Bursa de la Paris a deschis şedinţa de joi în creştere cu 0,15%, indicele principal CAC 40 a ajuns la valoarea de 8.173,99 puncte, în creştere cu 12,58 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Reuters.

Frankfurt - Bursa de la Frankfurt a deschis şedinţa de joi în creştere cu 0,58%, indicele principal DAX 40 a ajuns la valoarea de 18.120 puncte, în creştere cu 104,87 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Reuters.

Tokyo - Bursa japoneză a închis şedinţa de joi în creştere cu 2,03%, după ce Rezerva Federală a SUA a indicat că ar putea reduce dobânzile de trei ori în acest an, transmite Kyodo. Indicele principal Nikkei-225 a ajuns la valoarea de 40.815,66 puncte, în creştere cu 812,06 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente. Este cel mai ridicat nivel din ianuarie 1990.

Seul - Bursa sud-coreeană a încheiat şedinţa de joi în creştere cu 2,41%, indicele principal Kospi a ajuns la valoarea de 2.754,86 puncte, în creştere cu 64,72 puncte comparativ cu valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Yonhap.

Shanghai - Bursa din Shanghai a închis şedinţa de joi în scădere cu 0,08%, indicele Shanghai Composite a ajuns la valoarea de 3.077,11 puncte, în scădere cu 2,57 puncte faţă de valoarea înregistrată la închiderea şedinţei precedente, transmite Xinhua.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa
Miliardarul american Bill Ackman
Cătălin Predoiu
Metale rare / FOTO: Wikipedia
Medicamente / FOTO: Freepik

Trump atacă industria farmaceutică. Primele reacții negative

Decret prezidențial pentru relansarea producției interne.

Industria petrolieră

Materii prime: De ce trage OPEC+ prețurile în jos?

Pentru a doua lună consecutiv, OPEC+ a decis să...

OpenAI / sursa foto: Wikimedia Commons / Jernej Furman
Ministerul Finanțelor
Ilie Bolojan - Foto: Agerpres
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Azi vă propunem să începeți ziua citind despre Bolojan...

Primul tur al alegerilor a lovit Bursa în plin
Marcel Ciolacu / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Mașini noi / sursa foto: Freepik.com
BNR / Foto: DCBusiness
Marcel Ciolacu / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Magazin Skechers
Familie în vacanță la mare / Foto: Freepik
Rețele electrice / Foto: Freepik
Bani
Adrain Negrescu / Foto: Facebook
Bursă / Foto: Freepik
Banca Națională a Ungariei
Preț petrol / FOTO: Freepik

Petrolul, la cel mai scăzut nivel din ultimii patru ani

Decizia OPEC+ de a majora producția pune presiune pe...

Birouri
Dolari / sursa foto: Freepik.com
BP / FOTO: Site-ul companiei

Fuziune petrolieră XXL: Cine va prelua British Petroleum?

Potrivit unei dezvăluiri făcute de Bloomberg în acest...

Petrol, investiții / sursa: Freepik.com
Warren Buffett

pixel