Creşterea pensiilor a fost amanetată pentru 50 de ani

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Dîncu: Nu vrem ca după pensiile militare, care sunt pensii de serviciu, să se ascundă pensiile speciale
Dîncu: Nu vrem ca după pensiile militare, care sunt pensii de serviciu, să se ascundă pensiile speciale
Două bombe uriaşe pentru milioane de oameni. Creşterea pensiilor a fost amanetată pentru 50 de ani de fostul guvern la Bruxelles. Dacă ministrul Muncii nu va renegocia cu specialiştii Comisiei Europene atunci viitoarele majorări sunt în pericol.

Şi mai vine a doua bombă. La intrebarea lui Mihai Gâdea: Ne vom pensiona la 70 de ani? Ministrul Muncii răspunde: putem interpreta şi aşa.

Ministrul Muncii, Marius Budăi, a transmis că la discuția cu președintele Klaus Iohannis de la începutul anului a susținut că majorarea pensiilor „este o necesitate”, „inclusiv din perspectiva renegocierii acelui procent de 9.4% din PIB”, menționat în PNRR. 

„Scopul final este să avem spaţiul bugetar pentru a rezolva inechitățile din sistem şi pentru a continua majorări de pensii. Pentru că în România pensiile sunt încă foarte mici", a spus Marius Budăi, ministrul Muncii. 

COVID-19. Privește în OGLINDĂ și vei afla dacă ai OMICRON

Avem 1.162.000 de persoane, 24% din sistemul public de pensii au pensie sub 1000 de lei. 3.300.000 sunt cei care au pensia până în 2.000 de lei. Păi, cum să nu te lupți pentru oamenii ăștia.

Gândiți-vă ce s-ar fi întâmplat în ianuarie cu aceste preţuri la energie dacă acest pachet social nu era implementat. Gândiți-vă că au beneficiat de 1.600 de lei 2.045.000 de părinți şi bunici, seniori ai acestei ţări. Nu merită să ne luptăm pentru ei?

Premierul nu s-a împotrivit niciodată. Trebuie să așteptam momentul în care se poate discuta la Bruxelles. Nu vrem să periclităm nicio secundă implementarea PNRR", a mai explicat Marius Budăi, ministrul Muncii, potrivit Antena3.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Contabili / Foto: Freepik

Scrisoarea ANAF care poate opri un control fiscal

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF)...

Viktor Orban / Foto: MTI
Oameni de afaceri / FOTO: Freepik

ANAF schimbă formularul 300 de TVA: apare un nou decont

Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus în...

Nicușor Dan
Fondurile PNRR vor fi controlate la sânge
Cele mai puternice fonduri de pensii își retrag banii din obligațiunile americane

Fondurile de pensii din Europa de Nord încep să fugă de SUA

Marii investitori instituționali din Europa de Nord...

Loto

Loteria Română vrea să demareze o campanie publicitară

Loteria Română organizează licitaţie deschisă pentru...

Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Ciprian Ciucu, primarul Capitalei
ANAF
Documente. Freepik.com
Lucratori în fabrică

Klaus Iohannis scapă de sechestul asigurător. Ce urmează?

Curtea de Apel Alba Iulia a decis definitiv, joi, că...

Donald Trump, Davos
Ioana Dogioiu
Fregata HDMS Triton a Marinei Regale Daneze patrulează apele din regiunea arctică
Ciclonul Harry a lăsat în urmă distrugeri uriașe / Foto: Salvo Mangano / Facebook
Fondurile de pensii daneze se descotorosesc de obligațiunile americane
Targ de turism
Vot în Parlamentul European
Accident feroviar în Cartagena, Spania
Santierul M6, sectiunea SUD Statia Gara-Baneasa
Eoliene și panouri fotovoltaice / Foto: Freepik
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Asigurări / Ilustrație: DCBusiness
Bogdan Chiriţoiu / Foto: Oana Pavelescu

pixel